עשרות קצינים בכירים בצה"ל שלחו היום (א') מכתב חריף לשר הביטחון אביגדור ליברמן וביקשו ממנו להפסיק את ההסתה נגד הרבנים. כך פורסם באתר NRG.

על המכתב חתומים 70 קצינים, ביניהם קצינים בדרגות אל"מ וסא"ל. בתוכן המכתב נאמר: "לפני מספר שבועות התקיים דיון במליאת הכנסת שעסק בהשתקת הרבנים הצבאיים תחת הכותרת המקוממת 'רבנים מסיתים בצה"ל'. דיון זה הוא המשך לשורה של פעולות והתבטאויות בתקופה האחרונה, נגד רבנים המשרתים בתפקידי פיקוד בכירים. ההתקפות החמורות נגד רבני ישראל כדוגמת הרב יעקב אריאל, הרב שמואל אליהו, הרב יגאל לוינשטיין, הרבצ"ר הרב אייל קרים והרב צבי קוסטינר, הפכו כבר לדבר שבשגרה".

 מתוך הפטריוטים, ימים א'-ה' בשעה 22:00

הקצינים דרשו מהשר לאפשר לרבנים להתבטא מבלי לסתום את פיהם ע"י סנקציות פוליטיות כוחניות.  "מעבר לחומרה שבסילוף דברי הרבנים והוצאת דבריהם מהקשרם באופן עקבי, מתבצעת כאן פגיעה מכוונת בזכותם ובחובתם של הרבנים להביע את עמדתם באופן בהיר וגלוי, ללא משוא פנים וללא מורא. כמי שאמונים על הובלת חיילים במילואים בשגרה ובחירום, אנו נוכחים שהמציאות הפוכה בתכלית. השטח מדבר אחרת. כל מי שמשרת בסדיר ובמילואים ופוגש את הרבנים, יודע כי הם עסוקים כל העת בחיזוק צה"ל ובחיזוק החיילים והמוטיבציה, ויוכיחו על כך המוני חיילים במבצע צוק איתן. אדרבה, הניסיון לפגוע ברבנים אלו ובאחרים הוא המחליש ומפלג את צה"ל".

"הרבנים נותנים מוטיבציה לחיילים"

הקצינים הוסיפו, "מי שסותם לרבני ישראל את הפה, מכתים ומכפיש את שמם הטוב של מאות אלפי חיילי מילואים ואזרחים ישרים, ויוצר פלגנות ודמוניזציה כלפי חלקים נרחבים בצה"ל ובחברה. אנו פונים אליך כשר הביטחון אשר ממונה על ביטחונם של כלל אזרחי המדינה ואחראי על חוסנו הפיזי והערכי של צה"ל – עצור את הרדיפה. עצור את הפגיעה ברוח צה"ל. אנו קוראים לך לעצור את מסע ההסתה, ולהחזיר את השפיות לצה"ל".

לוינשטיין וסדן. צילום: פלאש 90
הרב לוינשטיין והרב סדן. צילום: פלאש 90

אחד הקצינים דיבר עם NRG ואתר 360 ואמר: "אבסורד ממש. אנחנו קצינים שנמצאים הרבה שנים בשטח. אנחנו רואים את העבודה של הרבנים. הם נותנים מוטיבציה לחיילים ולקצינים. כך אנחנו מגדלים חיילים. לוקחים את זה לכיוון לא נכון. הרב יגאל שלושים שנה מחנך לוחמים וקצינים בשטח, גם דתיים וגם חילונים. זו תורה שמלמדת על בניית עם ישראל. איך אפשר לסתום פיות? רב צריך לומר מה שיש לו לומר. אי אפשר לסתום פיות. זה פוגע בנו כעם, כחברה וכצבא".

עוד אמר הקצין כי "העליהום מגמתי ומכוון. הרב יגאל בחזית, כי הוא אמר דברים מתוך כאב. שר הביטחון מתנהג בצורה לא נכונה, לא ישרה ומגמתית. זה פוגע בנו. אנחנו נשארים נאמנים למדינה ולצבא, אבל לא יכולים לשתוק. כל קצין בר דעת, דתי או שלא דתי, שואב את הכוח מהרבנים. אני מניח שאל הפנייה יצורפו עוד קצינים ולוחמים. הם בשטח ורואים את הרבנים, איך הם מלמדים. צריך לדעת שמי שחשוב למדינת ישראל וביטחונה, הם הרבנים. צריך לשמוע את מה שהם אומרים. הם נותנים יותר מוטיבציה מסגן אלוף או תת אלוף. צריך להפסיק את ההכפשה ולתת מקום למי שמחזק את צה"ל. אם ביטחון המדינה חשוב לשר הביטחון, הוא צריך לחזור בו מהתבטאויותיו".

המכתב נשלח על רקע כוונתו של השר ליברמן לפגוע במכינת עלי במידה והמכינה לא תפטר את הרב לוינשטיין. הרב אלי סדן, ראש מכינת עלי, סירב לדרישתו של השר ליברמן. בשבוע שעבר הרב סדן אמר: "לא נכנע לדיקטטורה הזו. התקשרו אליי ממשרד הביטחון ואמרו שהמכינה צריכה להחזיר תשובה לגבי הרב יגאל עד מחר בבוקר. עניתי שאין צורך לחכות עד מחר, הרב יגאל יישאר".

 

אלעד שור

אלעד שור