השרה מירי רגב בראיון מיוחד ב"פטריוטים", א'-ה' ב-22:00

"הזכות לתרבות היא זכות בסיסית, דין יהודה ושומרון כדין תל אביב". זו התשובה שנתן היום (ג') משרד התרבות לבית המשפט העליון, זאת כעדכון לתשובתו על עתירת האגודה לזכויות האזרח, בה טענו כי חרם האמנים על יו"ש הינו חלק מחופש הביטוי. ארגון השמאל עתר לעליון נגד מנגנון הקנסות שהפעילה השרה על סירוב להופיע מעבר לקו הירוק. המדינה, בשם משרד התרבות הוסיפה כי יש להמשיך בתמרוץ מוסדות תרבות שיופיעו ביהודה ושומרון ובמקביל להמשיך ולהפעיל את העיצומים נגד מוסדות תרבות שיסרבו להופיע ביהודה ושומרון ובנגב ובגליל.

"מדיניות המשרד היא הנגשת תרבות לכל תושב בכל מקום ברחבי הארץ והיא מחייבת את כל הגופים הנתמכים על ידי המדינה, עליהם לפעול ללא כל אבחנה בין אזרחי המדינה". בתשובתה, ציטטה המדינה את השופטת אסתר חיות, שאמרה בדיון כי "להנגיש תרבות ואמנות לכלל תושבי ישראל זהו קריטריון לגיטימי".

שרת התרבות מירי רגב. צילום: פלאש 90
שרת התרבות מירי רגב. צילום: פלאש 90

עוד הוסיף משרד התרבות כי "הנגשה זו חייבת להיות נחלת הכלל – ובאומרנו 'הכלל' הכוונה לכלל אזרחי המדינה, נגישותם של כלל אזרחי ישראל לתרבות היא עניין חוצה פריפריות, מגזרים ושסעים". לפי המשרד, התמריצים והקנסות במבחני התמיכה נובעים ממדיניות משולבת הפועלים כמקל וגזר, כך שיש לדחות את עתירת האגודה לזכויות האזרח, שדרשה לבטל את סעיף ההפחתה. באחרונה הציגה השרה רגב את פערי המימון בין תל אביב והפריפריה, כשבין השאר ב-2015 עמד אחוז התמיכה למוסדות תרבות ביהודה ושומרון על 0.038% כשמספר המופעים שהתקיימו בו עומד על 2% מהמופעים בארץ.

יש לציין כי מאז הודיעה רגב על מדיניות הקנסות והתמריצים, אף מוסד לא הודיע כי לא יופיע באיו"ש, בנגב ובגליל על רקע אידיאולוגי. המשרד ציין גם את זאת בפני העליון, כדי להצדיק את המשך המדיניות.

"הקנס והבונוס מערבים שיקולים פוליטיים"

השרה מירי רגב מסרה: "המדיניות שאני מובילה, המשלבת תמריצים חיוביים בצד הפחתה תקציבית, הוכיחה את עצמה בעליה משמעותית במספר מופעי התרבות בנגב, בגליל וביהודה ושומרון. אנו עדים בשנתיים האחרונות לתנופה תרבותית ביהודה ושומרון, בנגב ובגליל, ואסור לנו לתת יד לכל מהלך שעלול להכשיל את המהפכה התרבותית הצודקת הזו. אני אומרת היום לתושבות ותושבי הנגב, הגליל, יהודה, שומרון ובקעת הירדן: אמשיך להיות האגודה לזכויות האזרח שלכם, אמשיך לדאוג שתזכו לחלקכם הצודק בתקציב התרבות הממשלתי ולתרבות איכותית ומגוונת סמוך למקום מגוריכם".

האגודה לזכויות האזרח מסרה בתגובה: "אין כל חידוש בהודעה מטעם שרת התרבות. לגישתנו, הן הקנס והן הבונוס הם לא חוקיים, בכך שהם מערבים שיקולים פוליטיים במבחני התמיכה במוסדות תרבות".