לראשונה אחרי חמש עונות, מכבי תל אביב מתחילה לאבד מהמוניטין והעוצמות שהיו למועדון. השליטה האבסולוטית שהיתה למכבי תל אביב בשוק העברות הייתה אדירה. הכמיהה של שחקנים, גם הבכירים ביותר לשמור על מקומם בסגל של הקבוצה, ושל האחרים להיות ברי מזל ולקבל שיחה מג׳ורדי קרויף שיציע להם להגיע לקרית שלום, גרמה למכבי תל אביב להיות כמה דרגות מעל כל הקבוצות הגדולות בליגת העל, גם מעל האלופה הפועל באר שבע.

אחרי שנתיים רצופות בהן איבדה את האליפות, הקיץ הנוכחי מוכיח כי מכבי תל אביב כבר לא האטרקציה שהיתה. שחקנים שעד העונה שעברה העדיפו לוותר על הצעות כספיות טובות יותר והבטחה לדקות משחק רבות יותר, לא התקשו לקבל החלטה ולהיפרד מהמועדון. חוסר הוודאות שהיה סביב עתידו של קרויף במועדון תרם את חלקו, אבל המציאות חמורה הרבה יותר מבחינת מכבי תל אביב.

המאמן החדש, ג'ורדי קרויף. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי ת"א
המאמן החדש, ג'ורדי קרויף. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי ת"א

 

גל אלברמן, עומרי בן הרוש ויוסי בניון כבר עזבו את הצהובים. אפשר להתווכח על היכולת הנוכחית של השחקנים האלה, ואפשר גם להסכים עם אלה שיטענו כי לא מדובר באבידה גדולה, אבל העובדה שהשחקנים הללו קיבלו החלטה לעזוב את המועדון הכי גדול בכדורגל הישראלי ולא המתינו להצעה הכספית של קרויף אומרת הכל. ההחלטה של אלברמן, בן הרוש ובניון רק ממחישה שמכבי תל אביב צריכה להתרגל למציאות החדשה, אותה לא הכירה עד הקיץ האחרון.

התחושה שהיתה במכבי כל השנים התבררה כנכונה. הם אלה שקבעו את ההתנהלות של שוק העברות בכל קיץ, החתימו כל שחקן שרק רצו ונהנו מעדיפות ראשונה אצל כל הכוכבים הישראלים, כולל הליגיונרים. לפני שנה מציאות בה שחקן כמו אלברמן היה חותם בקבוצה אחרת ולא ממתין להצעה של המועדון הייתה נתפסת כלא מציאותית. קרויף לא בנה על בניון לעונה הקרובה אבל הוא רצה את המנהיגות והניסיון שלו גם בחדר ההלבשה, גם אם ימעט לשחק. ההחלטה של בניון לעזוב מהווה פגיעה נוספת במעמד של מכבי תל אביב.

חוזר למדי הנבחרת.. יוסי בניון. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב
העזיבה שלו השאירה את יצחקי בקרית שלום. יוסי בניון. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב

 

מי שנהנה מהמצב הם אצילי, דוידזאדה וברק יצחקי. המציאות החדשה אליה התעוררו קרויף וגולדהאר גרמו למכבי להפוך מקבוצה שמנהלת את שוק ההעברות בקיץ לקבוצה שנגררת אחרי המציאות שאחרים מכתיבים. העובדה שאצילי יצא לסיבוב הופעות בבאר שבע ובחיפה גרמה ללחץ במכבי תל אביב. קרויף היה בטוח שאצילי שלו עוד לפני שהעונה בספרד הסתיימה והפגישות של הקשר עם אלונה ברקת ויעקב שחר הבהירו לאנשים בקרית שלום ובקנדה את עוצמת הירידה בערך המנייה שלהם. קרויף נאלץ ללחוץ על גולדהאר לאשר את החוזה הגבוה עבור אצילי, הוא ניהל קרב קשה מול אלונה ברקת על החתמתו של דוידזאדה ורק הצעה כספית גבוהה מאוד גרמה למגן גנט לחתום במכבי ולא בבאר שבע. מכבי מצאה את עצמה מזיעה כפי שלא קרה לה בפגרות שעברו.

ברק יצחקי צריך לשלוח זר פרחים לאלי אוחנה ויוסי בניון. החלוץ שסיים חוזה היה בחוסר ודאות לגבי עתידו. גם כאשר בית״ר ירושלים רצתה להחזיר את יצחקי הביתה, במכבי לא מיהרו להחתים את החלוץ הוותיק. זה לא מקרי שהחתימה של יצחקי במכבי הייתה רגע אחרי שיוסי בניון סיכם בבית״ר ירושלים. קרויף מבין גדול בשיווק ובתקשורת והוא ידע שמכבי תל אביב נמצאת בצומת משמעותי – המלחמה על התדמית של המועדון. הרצון לבלום את גל הנטישה היא יותר תדמיתית מאשר מקצועית. פעם נוספת מכבי תל אביב מצאה עצמה מגיבה לאירועים ונגררת אחרי מועדונים ושחקנים אחרים.

גולדהאר. צילום: אתר האינטרנט של מכבי ת"א
גולדהאר. צילום: אתר האינטרנט של מכבי ת"א

 

בחדרי חדרים דיברו ראשי המועדון בקרית שלום שאם אצילי יחתום בהפועל באר שבע אפשר לסגור את העסק. גם גולדהאר קיבל את המסרים הללו שאובדן אצילי פירושו אובדן האליפות גם בעונה הקרובה וירידה משמעותית בערך המנייה של המועדון שגם ככה נמצאת בצניחה בשנתיים האחרונות. גולדהאר הסכים לשנות את דפוסי התנהלותו בשבוע האחרון ומיהר להשיב בחיוב על מרבית הדרישות של קרויף.

מבחינה תדמיתית מכבי תל אביב אולי נפגעה, אבל מבחינה מקצועית היא התחזקה. יצחקי, דוידזאדה ואצילי הם שחקנים איכותיים ומשמעותיים לעונה הבאה, עכשיו השאלה היא איזו הפתעה מכין קרויף כדי לסגור את הסגל. קרויף תמיד ידע להפתיע ברגע האחרון, ואלירן עטר ויחד זרים איכותיים מאוד זו בהחלט אופציה עבור ההולנדי, שיוכל להחזיר את מכבי להיות חזקה, עוצמתית ומרתיעה.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20