הקהילה היהודית-הרפורמית בהונגריה, המכונה 'נאולוגית' (MAZSIHISZ), פנתה בכתב לשר הפנים ההונגרי, שנדור פינטר, בבקשה לעצור את החיפושים אחר עצמות עשרות אלפי היהודים אשר נטבחו בסוף השואה על ידי תנועת 'הצלב הברזל' בהונגריה על גדות נהר הדנובה, "היות שחיפושים אלה אינם מוצדקים".

רה"מ בנימין נתניהו ורעייתו שרה באנדרטת הנעליים לזכר נספי השואה על גדות נהר הדנובה בבודפשט. צילום: חיים צח, לע"מ

בהודעה רשמית שהוציאו אמש (ה') רבני הקהילה , נטען כי "הפרעת מקום מנוחת המתים הוא נושא מורכב ורגיש", וכי "לחפש ולחקור אחר עצמות זה מיותר, כמו כן, זה פוגע בכבוד ובמנוחת המתים, יהודים ולא יהודים גם יחד, וגם מנוגד להלכה היהודית". עוד טענו, כי אין לדעת שאכן מדובר בעצמות יהודים ולא בנרצחים בני דתות אחרות.

באיגוד הקהילות היהודיות האורתודוקסי 'עמיך' בהונגריה מסבירים כי הודעת הקהילה הפורמית מגיעה למרות שהיוזמה לבצע את החיפושים יצאה לדרך בפגישה שהתקיימה בירושלים ביולי של שנה שעברה בין הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, והרב הראשי של איגוד הקהילות, הרב שלמה כובש. במהלך הפגישה, ביקשו לאו וכובש מאת אורבן שיאשר את החיפושים – זאת לאור חוות דעת הלכתיות מאת שורה של רבנים התומכים בחיפושים – ואכן אורבן נענה לבקשה.

"עמדת ההלכה חד-משמעית וכל אמירה אחרת היא סילוף מצער"

לדברי רב איגוד הקהילות היהודיות האורתודוקסיות 'עמיך' בהונגריה, הרב שלמה כובש, "אני מתמלא כאב אל מול זה שקהילה יהודית מעזה מתוך שיקולים זרים ובאיצטלה יהודית כביכול לזלזל כך בעצמותיהם של הנספים בשואה. עמדת ההלכה ברורה כשמש: יש לעשות הכל בכדי להביא את עצמותיו של אדם לקבורה מכובדת. בעניין זה עמדת ההלכה היא חד משמעית וכל אמירה אחרת היא סילוף מצער".

כזכור, בתחילת השבוע ביקר השר אריה דרעי בהונגריה, נפגש עם שר הפנים ההונגרי והעלה בפניו את בקשת ארגון זק"א המוביל מזה שלוש שנים מאמץ בינלאומי לקבלת האישורים למבצע חיפושים אחר עצמות קדושי השואה הי"ד בנהר הדנובה בבודפשט. שר הפנים ההונגרי נענה לפניית השר דרעי והודיע כי יקצה מיידית סיוע של מומחים ואמצעים מתקדמים לטובת מבצע החיפושים של ארגון זק"א. לצדו של דרעי הגיעו להונגריה גם צוות צוללים של זק"א בפיקודו של חיים אוטמזגין, מפקד היחידות המיוחדות של זק"א, יחד עם מכשיר 'הסונאר' לחיפוש ואיתור במים להתארגנות ראשונית לקראת תחילת החיפושים.

בסוף מלחמת העולם השנייה, החל מדצמבר 1944, נורו למוות על ידי תנועת 'הצלב הברזל' בהונגריה, על גדות נהר הדנובה עשרות אלפי יהודים. היהודים הועמדו בשורות, נקשרו בקבוצות על הגדה ונורו כאשר גופותיהם נופלות אל המים, וכל זאת בתקופה של מספר חודשים בלבד. למרות חלוף השנים, איש לא ביצע ניסיון לאתר ולהוציא את עצמות הנרצחים מהמים ולהביאם לקבר ישראל.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20