ח"כ נאווה בוקר. צילום: שלומי בן דוד

הצעת חוק של  ח"כ נאווה בוקר (הליכוד) מבקשת לשלול מארגונים שעיקר ממונם מממשלות זרות את הפטור ממס הכנסה ולהשית עליהם מס מקסימאלי בגובה 45% על כל תרומה.

בדברי ההסבר להצעת החוק, נכתב כי מימון העמותות האלו הוא חלק מניסיון לפגוע במאפייני היסוד של מדינת ישראל וריבונותה. ארגונים אלה, זכאים כיום לפטור ממס, וזאת על אף שהציבור הישראלי אינו יוצא נשכר מפעילותם ומטרתם היא קידום של אינטרסים זרים.

היקף התרומות של אותם ארגונים מגיע להיקף של מאות מיליוני שקלים. על פי הנתונים משנים קודמות ארגונים שעיקר מימונם מקבלים כ-55 מיליון שקל בשנה. מיסוי של 45% משמע כ-25 מיליון שקל בשנה שיועברו לקופת המדינה ולא לפעילות חתרנית נגד ישראל.

מתן פלג, יו"ר תנועת 'אם תרצו'. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בין הארגונים אשר עיקר ממונם ממשלות זרות ניתן למצוא ארגוני דה לגיטימציה כמו ארגון "זוכרות" החותר "למימוש זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים", ארגון "יש דין" המאשים את חיילי צה"ל בביצוע פשעי מלחמה ופועל באמצעים משפטיים לשינוי מדיניותה של ישראל במלחמה בטרור, ארגון "מי מרוויח מהכיבוש" המקדם חרמות ברחבי העולם נגד בנקים וחברות ישראליות, ועוד.

יוזמת הצעת החוק, סגנית יו"ר הכנסת, ח"כ נאווה בוקר (הליכוד) אמרה כי ״אני פועלת בכל דרך אפשרית בכדי לעצור את הזרמת התקציבים מצד מוסדות בינלאומיים לארגונים אנטי ציוניים הפועלים בתחומי מדינת ישראל. אם אין באפשרותנו לעצור אותם, לפחות נקשה עליהם. תעשיית השקר מגלגלת מיליוני דולרים בשנה ואותם אזרחים ישראלים, סוכני BDS, מתעשרים בזכות פרופגנדה אנטישמית. הצעת החוק נועדה לסגור את ברז המזומנים ולהקשות על אותם מוסדות בינלאומיים להתערב בענייני ביטחון מדינת ישראל. הגיעה העת להקשות על הזרמת תקציבים מבחוץ, רק כך נמנע מאותם בוגדים מבית להמיט עלינו חורבן״.

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג שתנועתו פועלת לבלימת המעורבות הממשלתית הזרה בענייניה הפנימיים של מדינת ישראל אמר "בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה פסולה, מצד ממשלות זרות המתערבות בעניינה הפנימיים של מדינת ישראל בדרך שאינה דמוקרטית מיסודה. במקום לכבד את רצונו של האזרח הישראלי המעצב את אופייה של מדינתו בקלפי, הם עוקפים אותו ע"י מימון ארגונים החותרים לשינויה של המדינה מבפנים ומעודדים בעולם לחץ בינלאומי כנגדה. כך מגיעים מיליוני דולרים לארגונים החותרים למחיקת הזהות היהודית של המדינה, המספקים הגנה משפטית למחבלים ומקדמים דה-לגיטימציה נגד חיילי צה"ל. אנו מברכים את ח"כ בוקר על הגשת הצעת החוק החשובה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20