בעקבות דרישה של יו"ר 'יש עתיד', יאיר לפיד וראש השב"כ לשעבר ח"כ יעקב פרי, הייתה אמורה לעלות היום (א') לוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת החוק לגירוש משפחות מחבלים שהיו מעורבים בפעילות טרור, כחלק מהניסיון להביא להרתעה מממשית בקרב הפלסטינים היוצאים לפגע, במסגרת מה שמכונה "גל טרור היחידים".

את החוק יזם השר ישראל כ"ץ ('הליכוד') כבר לפני מספר חודשים. היום עלתה ההצעה לוועדת השרים שהחליטה לדחות אותה ב-3 חודשים. אך זו צפויה להידחות ב-3 חודשים נוספים בשל הפגרה הקרובה.

פלסטינים מחלקים סוכריות על רציחת יהודים. צילום ארכיון: ANWAR AMRO / AFP
פלסטינים מחלקים סוכריות על רציחת יהודים. צילום ארכיון: ANWAR AMRO / AFP

 

בפנייתו הראשונית ליו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, טען השר כ"ץ כי "זהו צעד חיוני ומתבקש מול מתקפת האיסלאם הקיצוני שמקדש את המוות במקום את החיים". ביטן, שלקח על עצמו את הובלת החוק, הסביר כי על פי ההצעה, יוכל שר הביטחון להורות על הפעלת הסמכות הקבועה בצו בדבר הוראות ביטחון לגבי מבצעי מעשה טרור או קרוב משפחתו אשר היה שותף בביצוע המעשה באמצעות ידיעה, סיוע, עידוד או תמיכה לפני ביצוע המעשה, במהלכו או לאחריו.

"מוצע לקבוע כי הפעלת הסמכות כאמור תהיה לצורך תיחום מגוריו של המבצע או של קרוב משפחתו כאמור לתחומי הרשות הפלסטינית", נכתב בהסבר ההצעה.

על פי החוק, שחולק לשניים, שר הפנים יוכל להורות על גירוש משפחות מחבלים בעלי תושבות ישראלית, ושר הביטחון יוכל להורות למינהל האזרחי להפעיל את סמכותם לגירוש בשטחים.

ביצוע גירוש המשפחה, בנוסח הנוכחי של החוק, לא מצריך את הרשעתו של המחבל בערכאה משפטית בעבירות טרור כתנאי, אולם המשפחה תהיה זכאית לשימוע לפני מימוש צווי התיחום וביטול התושבות.

בין החתומים על החוק, שני ראשי השב"כ לשעבר ח"כ אבי דיכטר ('הליכוד') וח"כ יעקב פרי ('יש עתיד'), ו-13 חברי כנסת נוספים מ'יש עתיד', 'הבית היהודי', 'כולנו', 'יהדות התורה' ו'ישראל ביתנו'. אולם ראש סיעת 'ישראל ביתנו' השר אביגדור ליברמן, בהציגו את תכניתו למיגור הטרור המכונה "המקלות, המכות והגזרים" באוגוסט האחרון, אמר כי צעד זה אינו ישים משפטית ולכן לא כלל אותו בתכניתו.

יוזם הצעת החוק, השר ישראל כ"ץ. צילום: אלכס קולומסקי, פלאש 90
יוזם הצעת החוק, השר ישראל כ"ץ. צילום: אלכס קולומסקי, פלאש 90

 

"במקרים רבים יש ביכולת המשפחה הקרובה של המחבל למנוע ולהרתיע אותו מלפעול", הסביר ח"כ פרי, והוסיף כי "מעבר לכך אני סבור שביכולת גופי המודיעין והמשטרה לספק הוכחות האם משפחת המפגע ידעה על כוונת המפגע. החוק יספק לכוחות הביטחון כלי נוסף ומשמעותי שאין כל ספק שמדובר בכלי הרתעתי אפקטיבי במיוחד כאשר בוחנים את מאפייניו של גל הטרור האחרון. עלינו לסייע ככל הניתן לכוחות הביטחון ולצה״ל בשמירה על בטחון אזרחי המדינה ולהביא להתרעה הראויה לכל אלו המנסים לפגוע בנו".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20