יו"ר תנועת יש עתיד, יאיר לפיד, הגיש הבוקר (א') הצעת חוק שמטרתה הקמת מחלקה שתאתר נכסים היסטוריים של מדינת ישראל המצויים בבעלות פרטית ושמירתם בארכיון המדינה. זאת בעקבות העמדתה למכירה פומבית את טיוטת מגילת העצמאות.

בראיון ל'לפני כולם' הסביר לפיד כי לא ייתכן שטיוטות מגילת העצמאות יסתובבו במכירות פומבית של אנשים פרטיים. "לא יכול להיות מצב שטיוטות של מגילת העצמאות מסתובבות במכירות פומביות. כל המסמכים האלה שנוגעים להגדרות הלאומיים שלנו, יהיו בגנזך המדינה מפני ש'עם שאינו מכיר את עברו – עתידו לוט בערפל'". עוד הוסיף לפיד, כי "גם ככה יש התקפה על הלגיטימציה של מדינת ישראל, בואו ננהג אנחנו לפחות בעברנו".

הצעת החוק קוראת להקים מחלקה שתאתר את נכסיה ההיסטוריים של ישראל המצויים בידיים פרטיות, לרכוש אותם ולהביא אותם לגנזך המדינה.

"לא יכול להיות מצב שטיוטות של מגילת העצמאות מסתובבות במכירות פומביות"
"לא יכול להיות מצב שטיוטות של מגילת העצמאות מסתובבות במכירות פומביות"

 

יו"ר 'יש עתיד' סיפק גם הצהרות פוליטיות לסיום והבהיר: "אני אף פעם לא אמרתי על רה"מ שהוא מושחת. אני לא אפסול את הליכוד בשום דרך שהיא". עם זאת, הוא אמר: "כשאני רואה פרשה כמו פרשת הצוללות – אני נחרד. הרי אף אחד כבר לא מכחיש שכסף של מערכת הביטחון הישראלית יצא ממדינת ישראל, נסע לגרמניה, נכנס לחשבון בנק שאיש לא הכיר, חזר לישראל ונכנס לכיס של האנשים הכי קרובים לראש הממשלה. הכוורת הכי קרובה אליו נגועה בשחיתות בענייני תקציב הביטחון".

כמו כן, לפיד דאג שלא לחסום אופציות והכריז כי למרות כל הביקורת, לא יפסול ישיבה עם הליכוד בממשלה.

לפני כולם

לפני כולם