ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון במהלך ביקורו בישראל. השניים נשאו הצהרות חמות בפתח הפגישה. "אנחנו מכירים עשורים רבים והיית אוהד מושבע של הברית בינינו בתוך ומחוץ לממשל", אמר רה"מ נתניהו לבולטון. "אין לישראל בת ברית טובה יותר מארה"ב". בפגישה השתתפו גם ראש המל"ל מאיר בן שבת, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן ושגריר ישראל בארה"ב רון דרמר.

פגישת בולטון ורה"מ. צילום: לע"מ

 

רה"מ: "הזדמנות להתיישר ולתאם עמדות"

ראש הממשלה הבהיר בפניו כי "אנחנו מתעקשים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו" אולם הוסיף כי אנו "מעריכים תמיכה אמריקאית". לדבריו, "תחת הנשיא טראמפ הברית חזקה מתמיד והביקור הזה נותן הזדמנות להתיישר ולתאם עמדות על איראן סוריה עזה ונושאים רבים אחרים".

נתניהו הודה לנשיא טראמפ "על כך שעזב את הסכם הגרעין הנורא שהוביל את דרכה של איראן לארסנל גרעיני ועל ידי הסרת הסנקציות איראן יכלה להכניס מיליארדים למכונת המלחמה בתימן סוריה ולבנון". לדבריו, "החלטת הנשיא לעזוב את ההסכם היא רגע היסטורי. ישראל מצדיעה לנכונותו של הנשיא טראמפ להטיל סנקציות ואני מדבר בשם מדינות רבות באזור. כל המדינות צריכות ללכת בעקבות ארה"ב ולהגביר את הלחץ על איראן כדי להפסיק את תוקפנותה. פניתי מספר פעמים לאנשי איראן והם צריכים להבין שאנחנו לא נלחמים בהם אלא במשטר שלהם שעוצר נשים ומדכא את שאיפות החופש של מיליוני איראנים".

"מתעקשים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו". פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון בירושלים. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

 

רה"מ המשיך ואמר כי "ישראל גם אסירת תודה לתמיכה הבלתי מתפשרת בפורומים בינלאומיים. אנחנו מעריכים את המשך המחויבות האמריקאית לשימור עליונותה הביטחונית של ישראל באזור שמאפשרת לנו להגן טל עצמנו בכוחות עצמנו. בביקור הזה נחזק את הבית".

בולטון לרה"מ: "הניתוח שלך מדויק. לכן הנשיא פרש מהסכם הגרעין הרע"

היועץ לביטחון לאומי האמריקאי אמר מצידו כי "זה תענוג והיסטוריה להיות כאן בבירת ישראל ואני מצפה לבקר בשגרירות החדשה". הוא פנה אל רה"מ ואמר לו: "הניתוח שלך מדויק. הצורך למנוע מאיראן נשק גרעיני בעדיפות גבוהה מאוד עבור ארה"ב. לכן הנשיא פרש מהסכם הגרעין הרע, לכן אנחנו מטילים מחדש סנקציות, ומנסים לשכנע את חברנו באירופה לקחת צעדים חזקים יותר בתחום הטילים הבליסטיים מימון טרור והפעילות בתימן לבנון סוריה והאזור".

Meeting of Prime Minister Benjamin Netanyahu with US National Security Advisor John Bolton in Jerusalem. Photo: Amos Ben Gershom GPO
"תענוג והיסטוריה להיות כאן". פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון בירושלים. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

 

בולטון המשיך ואמר כי "אלה איומים עולמיים לא רק אזוריים. הברית בין ישראל וארה"ב ובין העמים שלנו מעולם לא היתה חזקה יותר. הנשיא טראמפ הפך את זה לאבן בסיס במדינוית שלו ואתה הפכת את זה לאבן בסיס של המדיניות שלך. לכן חשוב מאוד שארה"ב תנהל איתך את השיח המורחב הזה ואני שמח להיות כאן".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20