אמיר איבגי, זר הפרחים שקיבלו הח"כים וליטל שמש. עריכה: יצחק פאפאשווילי
אמיר איבגי, זר הפרחים שקיבלו הח"כים וליטל שמש. עריכה: יצחק פאפאשווילי

בימים האחרונים ולכבוד ט"ו באב נשלחו לשרי הממשלה וחברי הכנסת זרי פרחים , אלא שבמקום זר פרחים צבעוני ושגרתי, השרים והחכים קיבלו פרחי אבל נבולים אשר נלקחו מקבריהן של הנשים שנרצחו על ידי בני זוגן, יוזמה של ארגון ויצו. אמיר איבגי וליטל שמש שלנו מביאים את הצד שלו והצד שלה בטור אישי ונוגע ואומרים די לאלימות נגד נשים:

ליטל שמש: "יש צורך בתכנית פעולה לאומית"

רגע לפני שניגע בנושאים הבוערים של היום ורגע לפני שתצאו לדייטים הרומנטיים של ט"ו באב, אני רוצה שתקדישו שתי דקות כדי לחשוב על כל הנשים שבחרו לעצמן אהבה שהובילה אותן אל מותן, אני רוצה שתקדישו רגע לעשרות הנשים שנרצחות מדי שנה בישראל בידי בני הזוג שלהן. בארגון "ויצו" הכינו סרטון שמבקש להזכיר למקבלי ההחלטות בישראל כי בכל שלושה שבועות נרצחת בישראל אישה.

הטור של ליטל שמש, מתוך "לפני כולם", א'-ה' ב-21:00

אז יש מי שתקבל היום זר פרחים ויש מי שתקבל זר מסוג אחר.  זרי הפרחים נאספו מקבריהן של הנשים הנרצחות ונשלחו למקבלי ההחלטות בישראל כדי לעורר אותם לפעולה. בעשור האחרון נרצחו 190 נשים בישראל, 18 נרצחו מתחילת השנה. על פי הסטטיסטיקה כ-200 אלף נשים מוכות חיות כיום בישראל ומעל 500 אלף ילדים עדים לאלימות קשה בבית. גם אלו שניצלות ונכנסות למקלט לנשים מוכות מוצאות את עצמן לבד, בלי כסף, בלי עבודה ובלי סיוע של הרשויות.

האלימות נגד נשים וריבוי מקרי הרצח חייבת להיפסק. יש צורך בתכנית פעולה לאומית שתמגר את האלימות הנוראה הזו ותקדם חינוך, מניעה, חקיקה והחמרת הענישה.

אף אישה לא צריכה לקבל פרחים על הקבר, הגיע הזמן לטפל בתופעה הנוראה הזאת.

אמיר איבגי: "מלחמה באלימות נגד נשים – לא עניין פוליטי"

שמונה עשרה נשים נרצחו בידי בני זוגן מאז תחילת השנה. מיכל חלימי ז"ל היא האחרונה ברשימה הזאת. ביום רביעי בשבוע שעבר היא הובאה למנוחות. מיכל הייתה בחודש החמישי להריונה כאשר בן זוגה, מוחמד חארוף משכם, חנק אותה והיכה בלבנה בראשה. זה מקרה קשה.  מערכת יחסים בין יהודיה לפלסטיני שמסתיימת כך מציבה   אתגר לחוקרי המשטרה ומערכת הבטחון בשאלת המניע הלאומני אם היה או לא היה. במקרה הזה נקבע בכתב האישום שהוגש אתמול – לא היה מניע לאומני.

הטור של אמיר איבגי, מתוך "היום הזה", א'-ה' ב-23:00

מלחמה באלימות נגד נשים אסור בשום אופן להפוך לעניין פוליטי. לכן בחרנו שלא לציין בשמה את חברת הכנסת שכתבה אתמול כי אם מיכל חלימי הייתה נרצחת על רקע לאומני, הקבינט כבר היה מתכנס. זאת הערה שלכאורה באה למחות על העדר טיפול ראוh (לשיטתה של הכותבת) במקרי הרצח האלה. אבל רק לכאורה. לכאורה כי חברת הכנסת הזאת המתינה עד אתמול כדי להתייחס לראשונה למקרה הרצח הזה שדווח כבר בשבוע שעבר – הנסיבות לכך עימה. אבל הנה לכם מקרה בו המשטרה ושירותי הבטחון, הצליחו להגיע לרוצח, פלסטיני, וגם הצליחו לבודד את המניע מהרקע ממנו בא האיש. אבל יש מי שקל להם נורא לרמוז שבעל הבית משתגע כאשר מדובר ברקע לאומני, אבל קשה להודות כאשר יש מאמץ ושכל ישר לבודד מניע במציאות שהלאומנות היא מרכיב בסיסי בתוכה.

"יש פרחים שאף אשה לא צריכה לקבל". זאת כותרת היוזמה של ויצו.  בימים האחרונים ולכבוד ט"ו באב נשלחו לשרי הממשלה וחברי הכנסת זרי פרחים , אלא שבמקום זר פרחים צבעוני ושגרתי, השרים והחכים קיבלו פרחי אבל נבולים אשר נלקחו מקבריהן של הנשים שנרצחו על ידי בני זוגן.

190 נשים. זה המספר. 190 נשים נרצחו בישראל בעשור האחרון. יותר ממחציתן במגזר הערבי. 18 נשים מתחילת השנה – מספר שיא של נרצחות בהשוואה לתקופה המקבילה בשנים קודמות.

אז הנה במסגרת "היום הזה" גם אנחנו מעניקים במה לקמפיין הזה שמטרתו לסייע במניעת הרצח הבא. 250 מיליון שקלים. זו העלות ליישום מלא של התכנית למאבק באלימות נגד נשים.  18 קורבנות רק מתחילת השנה. אפשר וצריך לעצור את זה.

 

מרב לרנר

מרב לרנר