פרקליטות המדינה הודיעה כי לא תיפתח חקירה נגד חבר מועצת עיריית חיפה רג'א זעאתרה בגין הדברים החמורים שכתב בדף הפייסבוק שלו נגד גיוס נוער ערבי נוצרי ואיומים כנגד שולחיהם לצה"ל.

ההודעה נמסרה לפעילי ארגונים חברתיים ביניהם 'אם תרצו' ו'בצלמו' שפנו לפרקליטות ותמהו על החלטת המשטרה שלא לפתוח בחקירה בנושא. "לא מצאנו כי נפלה טעות בהחלטת המשטרה", נכתב בהודעת הפרקליטות.

עוד נכתב כי "תוכן הפרסום הינו גבולי וניתן לפרשנות. לא ניתן להסיק ממנו במידה הנדרשת לפתיחה בחקירה פלילית שמדובר בקריאה לפגיעה אלימה באותם פעילי גיוס דווקא".

כזכור, לפני כחודשיים פרסמנו כי זעאתרה תקף בחריפות את הפעילים החברתיים אשר מנסים לסייע לצעירים ערבים, נוצרים ומוסלמים, להשתלב בחברה באמצעות שירות בצה"ל ובשירות הלאומי.

"לכל הסרסורים של גיוס הנוער הנוצרי", כתב זעאתרא בפוסט המדובר, "נשבע בכבוד שלי כי אלחם בכם ולא אפסיק עד שננקה את החברה שלנו מאנשים שפלים שכמותכם".

 

אין מקום לחקירה. פרקליטות המדינה

 

בעקבות כך, פנו שורה של ארגוני זכויות אדם ומפעילים חברתיים ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה כנגדו. על פי פרטי הפניה, הביטוי 'סרסורים ואנשים שפלים' כלפי הפעילים והרשויות העוסקות בעידוד הגיוס, מהווה לכאורה עבירה של הסתה ושל העלבת עובדי ציבור.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר בתגובה להחלטה שלא לחקור את זעאתרה: "מצער מאוד שמשטרת ישראל ופרקליטות המדינה במקום להגן על חיי אזרחי ישראל אשר מתנדבים לצה"ל ושירות לאומי ופועלים למען הדו קיום. תוקעת להם סכין בגב ומתירה את דמם בפומבי. ההסתה של רג'א זעתרה ואנשים דומים כבר הביאה לפציעה ופגיעה בחיילים נוצרים ועלולה לגרום לרצח. אנחנו כמובן נערער מיידית על ההחלטה ונדרוש שמדינת ישראל תגן על מי שמתנדב להגן על אזרחיה".

מתן פלג, יו"ר תנועת "אם תרצו" שתנועתו מקדמת את שילוב בני המיעוטים בצה"ל ובשירות הלאומי אמר: "זעאתרה הוא חולייה אחת בשרשרת ארוכה של הסתה נגד מדינת ישראל, בדלנות וקידום אי ההשתלבות של מיעוטים בחברה הישראלית. על מערכת החוק לפעול בצורה נחושה ונוקשה נגד כל גילויי האלימות הזו והתשתית הרעיונית המכשירה אותה. תנועת "אם תרצו" תמשיך לפעול למען המיעוטים הרוצים להשתלב בחברה ונגד הקיצוניים המנסים לעצור את תהליך ההשתלבות המהווה אבן יסוד בציונות".

עמית ברק, ממייסדי "יוזמת הירושלמים" מסר כי: "החלטת הפרקליטות היא תקיעת סכין בגב, לא פחות, לחיילים ולפעילי הגיוס הנוצרים. במקום לחזק את אותה חבורה אמיצה של נוצרים שמתנדבים לשרת ושמשקיעים את זמנם בהבאת צעירים נוצרים לעשות את הצעד החשוב, בחרה הפרקליטות לחזק את הבריונים". עוד אמר ברק "לאור הסתה פרועה ומקרי אלימות פיזית שהופנו בעבר נגד חיילים נוצרים ופעילי גיוס מתבקש היה שהפרקליטות תקבל החלטה גם ברוח החוק וגם כזו המשקפת ערכים חיוביים. במקום זאת החליטה הפרקליטות להעניק רוח גבית לגורמים הקיצוניים, הבדלניים והאלימים ולהוציא את הרוח מהפרשים של אלה שפועלים ברוח חיובית לשינוי מבורך שיטיב עם כולנו".

 

אורן רפאל

אורן רפאל