ההצתה בדומא. צילום: זכריה סעדה

בפרקליטות מתייחסים היום (ג') להחלטת ביהמ"ש במשפט הזוטא הנוגע לגביית הודאות מהנאשמים ברצח משפחת דוואבשה בכפר דומא ע"י שימוש באמצעים מיוחדים. ביהמ"ש פסל את הודאותיו של הקטין הנאשם ברצח ופסל את ההודאות שנגבו תחת עינויים מהנאשם עמירם בן אוליאל. בפרקליטות טוענים כי השימוש באמצעים מיוחדים נועד למטרות סיכול טרור, כי לא מדובר בעינויים ובנוסף הדגישו כי חלק מהודאות הנאשמים יוכלו לשמש כנגדם במשפט.

"ביהמ"ש קיבל היום בהחלטתו בעניין דומא את רובן הגדול של טענות המדינה. ביהמ"ש קבע כי 'מטרות החקירה היו בעלות אופי סיכולי', וכי 'לצורך סיכולן של תכניות עתידיות נדרשו החוקרים לפעול לפענוח פיגועים שבוצעו על ידי חברי התשתית בעבר, כשפיגוע דומא הוא הבולט ביותר'. זאת, על מנת לסכל את המשך פעילותם של חברי תשתית הטרור, 'המרד', שהנאשמים היו חלק ממנה", אמרו בפרקליטות.

"לאורך כל הדרך טענה המדינה כי השימוש באמצעים מיוחדים בחקירה זו נבע מהצורך המיידי והחיוני לסכל את המשך פעילות הטרור של הנאשמים, וכאמור ביהמ"ש קיבל את עמדת התביעה כי החקירה נועדה למטרה סיכולית זו. כן קבע ביהמ"ש כי 'מניעת המפגש בין הנאשם לעורך דינו, נעשתה כדין ומתוך שיקולים סיכוליים כנים'. קביעה זו דוחה מכל וכל את טענות הנאשמים, לפיהן האמצעים שהופעלו בחקירה זו לא נועדו למטרה של סיכול פיגועים עתידיים. בנוסף, ביהמ"ש לא קבע כי אמצעי החקירה שהופעלו היו בגדר עינויים, ולא הכריע בשאלה זו", כך נמסר.

ההצתה בדומא. צילום: פלאש 90

"בנוסף, ביהמ"ש קבע שההודאות שמסר הנאשם הבגיר (בן אוליאל – ט.מ.), המואשם ברצח בני משפחת דוואבשה, אותן ביקשה המדינה לקבל כראיה נגדו, אכן יוכלו לשמש נגדו במהלך המשפט. זאת, למעט הודאה אחת שלא התקבלה מחמת הספק. לגבי הנאשם הקטין, המואשם בקשירת קשר לביצוע הרצח, קבע ביהמ"ש שחלק מההודאות שנמסרו על ידו יוכלו לשמש נגדו במהלך המשפט. בכך דחה בית המשפט את עמדת הנאשמים אשר ביקשו לפסול באופן גורף את כלל ההודעות שנמסרו", הוסיפו בפרקליטות.

"באשר לקביעת ביהמ"ש כי הוא אינו מקבל את ההודאות שנגבו במהלך החקירות בהן הופעלו אמצעים מיוחדים (חקירת צורך), נבקש להדגיש כי המאשימה ממילא לא ביקשה להסתמך על הודאות אלה, והודיעה זאת לביהמ"ש כבר בפתיחת המשפט", לשון ההודעה.

ביהמ"ש פסל חלק מהודאות הנאשמים

כזכור, ב-2015 הוצת ביתם של בני משפחת דוואבשה בכפר הערבי דומא שבשומרון. ההורים ובנם הפעוט נספו בשריפה. הפרשה טלטלה את המדינה עם מעצרם של צעירים יהודים שנחקרו ב"אמצעים מיוחדים" ולטענת השב"כ הודו במעשה.

אחרי שבשבועות האחרונים נטען כי הודאות החשודים היהודים ברצח בכפר דומא הוצאו בעינויים, בית המשפט המחוזי מרכז בלוד פסל היום את כל הודאותיו של א', הקטין, בתיק האישום ברצח בני משפחת דוואבשה. לגבי הנאשם השני, עמירם בן אוליאל, פסק בית המשפט כי ההודאה שנגבתה לפני החקירה המתועדת מיום 19.12.2015 אינה כשירה, אך קיבל את השאר.

הפגנות למען העצורים בפרשת דומא ב- 2016. צילום: פלאש 90

קודם לכן פרקליטות מחוז מרכז הודיעה לבית המשפט כי היא מוותרת על הודאות הנאשמים שנגבו תחת עינויים. אולם לטענה, ישנן עוד ראיות רבות שמפלילות את הקטין, בהן ההודאה של בן אוליאל.

"אחרי 3 שנים קשות, לא רק הבן שלי בפוסט-טראומה, אלא כל המשפחה", אומרת אמו של הקטין בראיון לחדשות 20. לדבריה, "היו פה התנהלויות לא תקינות, גם בשב"כ, גם בקרב פוליטיקאים בכירים. היה שר שאפילו אמר 'אנחנו עושים הכל כדי שיהיו ראיות'. זאת אמירה מסוכנת מאוד, ואת הסכנות שלה הבן שלי חווה על בשרו". היום היא אומרת כי היא מקווה לראותו בבית במהרה.

המשפט עצמו התנהל עד היום בדלתיים סגורות, אלא שאלפי עותקים של פרוטוקולים מתוך דיוני המשפט הופצו ביום שישי האחרון בבתי כנסת ביהודה ושומרון. ההכרעה בעניין ההודאות ניתנת בדלתיים פתוחות.

חלק מעותקי הפרוטוקולים שהופצו בבתי הכנסת ביו"ש. צילום: 0404
טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות