הפרלמנט השו­ויצרי קיבל החלטה לעצ­ור את המימון לארגונים המעורבים בקמפיין נגד ישראל, כך לפי פרסום בעמוד הפייסבוק של מכון המחקר NGO Monitor. לפי העמותה ההחלטה מהווה "תקדים חשוב ביכולת של מדינת ישראל להתמודד עם התו­פעה". מכון NGO Monitor , ערך סדרת מחקרים מקיפה בנושא כמו גם  ביקורים ותדרוכים של חוקרי המכון לחברי פרלמנט וע­יתונאים היה גורם חיוני בהקשר זה והעביר מידע למקבלי ההחלטות בשוויץ לגבי המימון לארגונים שפוע­לים באופן שנוגד את מדיניות הממשלה השוויצ­רית.

הפגנה פרו פלסטינית באמסטרדם. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
הפגנה פרו פלסטינית באמסטרדם. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ההצעה עברה בפרלמנט השוויצרי ברוב של 111 בעד, 78 נגד ו-4 נמנעים, וקובעת כי שוו­יץ לא תוכל לסבסד, גם לא באופן עקיף, פרוי­קטים של סיוע המבוצעים על ידי ארגונים לא-­ממשלתיים המעורבים בפ­עולות גזעניות, אנטיש­מיות או מסיתות לשנאה, או בקמפיינים של חר­ם, משיכת השקעות וסנק­ציות (BDS).

במסגרת המאבק של ישראל בארגוני החרם של ה-BDS, השבוע אושרה בכנסת הצעת חוק לפיה אזרחים זרים הקוראים לחרם על ישראל לא יוכלו עוד לקבל אשרת כניסה לישראל, הצעת החוק, שעברה בקריאה שנייה ושלישית, אוסרת הנפקת אישורי כניסה או שהייה בישראל לתומכי תנועות החרם נגדה. החוק האקטיבי החדש יחליף את החוק המתגונן הקיים שהעניק אשרת כניסה או שהייה אוטומטית, שיכלה להישלל רק בהתערבות שר הפנים, שמעתה יוכל לבחון מלכתחילה את הבקשות שנדחו לפי נוסח החוק החדש. נוסח החוק קובע את המדדים לפיהם ייקבע האם אזרח זר כזה או אחר יסווג כתומך בחרם: קריאה במודע ובפומבי לחרם על מדינת ישראל ו/או שייכות רשמית לארגון חרם.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20