הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף שרון אפק, הורה היום (ב') למשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) לפתוח בחקירה פלילית באשר למותה של הפרמדיקית הפלסטינית, רזאן א-נג'אר, בהתפרעויות בגדר עזה בחודש יוני האחרון.

רזאן אל נג'אר בהפגנות הגדר. צילום ערבי

 

האלוף אפק דחה את ממצאי התחקיר הראשוני של צה"ל לפיו במהלך האירוע נורו מספר מצומצם של כדורים ולא בוצע ירי ישיר ומכוון לעברה, אלא היא נפגעה מנתז בלבד, לאחר ששהתה יחד הם המחבלים.

לטענת הפלסטינים, ‏א-נג'אר עסקה בטיפול בפצועים הפלסטינים שנפגעו מירי צה"ל. תמונותיה של "הפרמדיקית התמימה" שהתנדבה לסייע לפצועים בשטח הפכו לסמל ההפגנות, הופצו ברשתות וברחבי העולם והגיעו אף אל פתחו של האו"ם, אשר הוציא הודעת גינוי חריפה נגד ישראל על מותה.

לפני שנהרגה, א-נג'אר התראיינה לכלי תקשורת פלסטיני ובו הכריזה כי היא גאה בסיוע שהיא מעניקה למחבלים בהפגנות. לאחר התקרית, התגלה תיעוד בו נראית הפרמדיקית משליכה רימון לעבר כוחותינו במהלך ההתפרעויות.

"רזאן א-נג'אר היא לא מלאך הרחמים כפי שמנסים בחמאס להציג אותה", כתב בתגובה דובר צה"ל בערבית, רס"ן אביחי אדרעי, "היא הודתה כי שימשה מגן חי למתפרעים וזה מוכיח כיצד חמאס מנצל את כל חלקי החברה העזתית לצורך מטרותיו ומטרות איראן. האם פרמדיקים בעולם מיידים רימונים ומשתתפים במהומות וקוראים לעצמם מגנים חיים?".

בתוך כך, המשטרה הצבאית פתחה בחקירה נגד לוחמים בגדוד "אריות הירדן" בחשד להריגה. מדובר באירוע של הפרות סדר מצד פלסטינים שהתרחש לפני עשרה ימים ליד הכפר טמון.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון