לראשונה: טיל 'גיל' נורה מצריחון בלתי מאויש של נגמ"ש 'איתן' העתידי. מנהלת המרכבה והרק"ם (מנת"ק) במשרד הביטחון סיימה בהצלחה את השלב הראשון בסדרת הניסויים של מערכת הצריחון הבלתי מאויש לנגמ"ש ה'איתן' ונגמ"ש ה'נמר'. במהלך סדרת הניסויים, שהתקיימו בשדה הניסויים 'שדמה', שוגרו בהצלחה טילי 'גיל' מתוצרת 'רפאל' אל עבר מטרות מדומות על מנת לבדוק את כל האפשרויות התפעוליות של הצריחון.

הצריחון הבלתי מאויש. צילום: דוברות משרד הביטחון

 

מערכת הצריחון הבלתי מאויש פותחה ע"י מנת"ק במטרה לאפשר שימוש ביכולות כדוגמת תותח 30 מ"מ, כוונות מתקדמות ויכולות נוספות. הצריחון מופעל מתוך תא הצוות במטרה לענות על האתגרים הקיימים בשדה הקרב המודרני תוך שמירה על חיי הלוחמים הפועלים בשטח.

נגמ"ש' איתן' הינו כלי הלחימה הגלגלי המתקדם והממוגן בעולם. הצריחון הבלתי מאויש יגביר וישדרג את יעילותו של הנגמ"ש בשטח פתוח ובשטח בנוי.

הניסוי מהווה את השלב האחרון בשילוב בין טיל 'גיל' לצריחון של מנת"ק. ה'גיל' מהווה כיום מערך נ"ט (נגד-טנקים) מרכזי ב-30 צבאות ברחבי העולם, וסופק כבר בכמות של למעלה מ-30,000 טילים. מדובר בטיל אלקטרואופטי, אשר מאפשר יכולת 'שגר ושכח' ו'שגר וצפה'. החיבור של הטיל לצריחון הבלתי-מאויש של מנת"ק, אשר בוצעה בהצלחה על-ידי צוותי מנת"ק ו'רפאל', תאפשר ללוחמי צה"ל לשגר את הטילים מתוך הרכבים, בעודם מוגנים, מה שיגדיל את טווח התקיפה של הרכבים באופן משמעותי.

הצריחון הבלתי מאויש מורכב על צריח הטנק. צילום: דוברות משרד הביטחון

 

לאחרונה פורסם גם כי צה"ל הצטייד בטילי גיל 2, דור-5. משגר "גיל" המותקן על ה'נמר' ועל ה'איתן' מאפשר גם שיגור של טילים אלה, כן ויאפשר את הגדלת טווחי הירי של הרכבים. בנוסף, טיל גיל-2 יאפשר ירי ללא קו ראייה לנקודת ציון, וכך יוכלו הרכבים לשגר טילים כשהם אינם חשופים לאויב.

אוריאל הוכמן, ראש מדור מערכות הנשק ב'ענף הצריח' שבמנת"ק מסר: "אנו פועלים כל העת על מנת למצוא פתרונות מתקדמים, המותאמים לשדה הקרב העתידי, וזאת בנוסף למטרה שהיא שמירה על חיי הלוחמים בטנק".

הוכמן הוסיף כי "יכולותיו של הצריחון הבלתי מאויש ישפרו באופן משמעותי את הביצועים של הכוחות הפועלים בשטח ויאפשרו אפקטיביות טובה יותר בשדה הקרב".

צבי מ', ראש מנהלת מערכות נשק טקטי מדויק ב'רפאל', ציין כי היכולת לשלב את טילי הגיל בצריחים הבלתי-מאוישים של נגמ"שי ה'איתן' וה'נמר' מקנה לרכבים אלה יתרון מבצעי משמעותי בשדה הקרב, בפגיעה מדויקת במטרות רחוקות ובתרחישי קרב רבים בזירות הלחימה השונות.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון