ח"כ אלעזר שטרן מיש עתיד. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

חבר הכנסת אלעזר שטרן (יש עתיד) הטיח בשרת התרבות והספורט מירי רגב "עדיף שלא אספר כיצד התקדמת בצבא", ועורר מהומה.

רמיזתו של שטרן, על אף שהכחיש שזו כוונתו, מזכירה טענה מוכרת על טובות הנאה מיניות בתמורה לקידום מקצועי, המושמעת מידי פעם נגד נשים לתפקידים בכירים. מדובר באמירה בוטה, רדודה וסקסיסטית. אך על כך דיברו ועוד ידברו הרבה (גם אם לא הרבה כמו על אורן חזן). על הפינה החשוכה בשיטת הקידומים בצה"ל, ששטרן האיר בטעות, מדברים הרבה פחות.

‏אלעזר שטרן היה ראש אגף כוח אדם מיולי 2004 ועוד יולי 2008. מירי רגב מונתה לתפקידה כדוברת צה"ל בשנת 2005. בהבהרה שפרסם טען שטרן כי לא התכוון לומר שרגב סיפקה טובות הנאה לממונים עליה על מנת להתקדם כפי שהובן בתחילה, אלא שהיא סיפקה להם שירות אחר: צייתנות ונאמנות אישית מוחלטת.

שרת התרבות והספורט, מירי רגב. צילום: פלאש90

 

פירוש הדבר ששטרן, שבקיא, או לפחות אמור להיות בקיא בהליך המינוי של קצינים בכירים, ובתוכם מינויה של רגב, מודה שמערך הקידומים בצה"ל מתנהל על ידי אינטרסים פסולים, ושהבכירים בצה"ל מנצלים את כוחם לרעה ומקדמים אנשים לתפקידים שלא על בסיס איכות והתאמה לתפקיד.

אם נתעלם לרגע מהאפשרות שח"כ שטרן פשוט המציא עלבון מרושע, ונאמין לו שהוא יודע משהו ולא מספר, אז אחד משני הדברים הוא נכון: או שמירי רגב התקדמה בצה"ל בזכות טובות הנאה לממונים עליה, או בזכות צייתנות ונאמנות אישית להם.

כך או כך, מי שהיה שנים ארוכות בתוך המערכת ואף עמד בראש מערך כוח האדם, מודה שהקידומים נגועים באינטרסים פסולים.

איני יודע מה טיב השמועות הצהובות והזדוניות ששטרן ניסה להטיח ברגב, אבל אני מאמין לו שמערך הקידום בצה"ל מתנהל באופן בלתי ראוי.

אלון מליק

אלון מליק