גליק בהר הבית

לראשונה מזה 450 ימים חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד) עלה היום (ג') אל הר הבית, זאת במסגרת הניסוי אותו עורכת מערכת הביטחון לבחינת השפעת ביקורי הח"כים. הפעם האחרונה בה ביקר גליק במקום הייתה בטרם הושבע כחבר כנסת.  גם ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) ביקרה באתר הקדוש.

מועלם סופדת לשוטרים שנרצחו בפיגוע. צילום: עזרא גבאי

מועלם ספדה לשני השוטרים שנרצחו בפיגוע בהר הבית לפני כחודש, רס"מ האיל סתאוי ורס"מ כמיל שנאן, ש"אנשי כוחות הביטחון בני העדה הדרוזית, שפשוט מסרו את נפשם לקיום של מדינת ישראל וליכולת שלנו לעלות להר הבית". מועלם ביקשה מהסובבים אותה שיקחו משהו ממסירות הנפש של השניים על עצמם.

מי שעוד נכח במקום הם פעילי ארגון השמאל הקיצוני "שלום עכשיו", שהפגינו סמוך לשער המוגרבים. אנשי השמאל הניפו שלט שעליו נכתב "משוגעים, רדו מההר!". פעילי השמאל השמיעו קריאות נגד החלטת ראש הממשלה לאפשר לחברי הכנסת לעלות להר במסגרת הפיילוט החדש.

פעילי שלום עכשיו נגד העלייה להר הבית. צילום: ארנון סגל
פעילי שלום עכשיו נגד העלייה להר הבית. צילום: ארנון סגל

אמש פנתה סיעת האיחוד הלאומי לראש הממשלה בדרישה לאפשר גם לשרים לעלות אל ההר. במידה ודרישתם לא תענה, איימו במפלגת הימין, יעתרו כנגד נתניהו לבג"ץ. יו"ר סיעת האיחוד הלאומי השר אורי אריאל: "הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר לעם היהודי וההחלטה לאפשר לח"כים לעלות להר הבית אבל לשרים לא היא שערורייה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) הודיע אמש כי לא ינצל את המבדק ויוותר על ביקור בהר. "אינני מוכן לעלות להר הבית כגנב במחתרת, באופן המבזה והבלתי חוקי שנכפה על חברי הכנסת. הר הבית הוא המקום המקודש ביותר לעם היהודי ועל מדינת ישראל לממש את ריבונותה בו", אמר סמוטריץ'.

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'

לדבריו, "התנאים וההגבלות של אסור ומותר שהוטלו על חברי הכנסת כפי שהם באים לידי ביטוי במכתב המשפיל של קצין הכנסת הם לא חוקיים, לא דמוקרטיים ולא מתקבלים על הדעת. ה"פיילוט" ההזוי, כפרצה הקוראת לגנב וכמעט מתחננת בפני הפורעים להתפרע זהו שפל חדש שלא מתקבל על הדעת".

חברי הכנסת היהודים יוכלו להיכנס דרך שער המוגרבים  בין השעות 07:30 ל-11:00 והם יהיו רשאים ללכת במסלול הביקור הרגיל של מבקרים שאינם מוסלמים. מנגד, חברי הכנסת הערבים ייכנסו דרך שער השבטים לאחר תום ביקור היהודים במקום. בנוסף, אסר קצין הכנסת על הפוליטיקאים העולים להר לשאת נאומים ולהתראיין לתקשורת במהלך הביקור, לרבות בשערי הכניסה אל ההר.

בחדשות 2 פורסם כי הפיילוט היה אמור להתקיים כבר לפני חודש, אולם הוא נדחה בשל הפיגוע בהר הבית.