זה למעלה מחודש שצה״ל והשב״כ עסוקים במרדף אחר המחבל אשרף וליד סלימאן נעאלווה שביצע את הפיגוע הרצחני באזור התעשייה ברקן, אתמול (ה') הוגשו לבית המשפט הצבאי בשומרון כתבי אישום נגד אמו ואחיו של המחבל. כתבי האישום מייחסים לשניים עבירה של אי מניעת עבירה.

זירת הפיגוע בברקן. צילום: הלל מאיר/TPS

 

מכתבי האישום עולה כי אמו של המחבל ידעה שיש בידיו של נשק וכי הוא מתאמן בו. כמו כן, המחבל ציין בפניה כשבועיים לפני הפיגוע כי בכוונתו לבצע פיגוע ולמות כ"שהיד". האם יידעה את אחיו של המחבל בפרטים אלו, אך השניים לא פעלו למנוע את הפיגוע.

בנוסף, לאח מיוחסת עבירה נוספת של שיבוש הליכי משפט בגין כך שניסה לאחר הפיגוע להסתיר את מכשיר ההקלטה של מצלמות האבטחה בביתם.

כוחותינו בכפר שוויכה ממנו יצא המחבל. צילום: דובר צה״ל

 

כתבי אישום אלו מצטרפים לכתבי אישום נוספים בפרשה נגד מעורבים אחרים שלא מנעו את הפיגוע. עם הגשתם ביקשה התביעה הצבאית להאריך את מעצרם של השניים עד תום ההליכים.

כזכור, בפיגוע שביצע נעלוואה בחודש שעבר באזור התעשייה ברקן נרצחו קים לבנגרונד יחזקאל וזיו חג'בי הי"ד. בני משפחותיהם קראו לתפוס את המחבל ולהרוס את ביתו כליל. הריסתו החלקית של הבית נמנעה עד כה בשל עתירה שהגישה משפחת המחבל לבג"ץ.

קים יחזקאל וזיו חג'בי הי"ד

 

"שופטי בית המשפט העליון שפסקו שלא להרוס בית משפחת המחבל משוויכה הם שופטים לא מוסריים שגורמים להרתעה הישראלית להישחק וחס ושלום לנפגעים נוספים", אמר בתגובה חבר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ מוטי יוגב. "כעת, עם כתב האישום נגד אמו ואחיו של המחבל שידעו על כוונותיו ולא מנעו את מעשיו, הוכח כי יש לבני משפחתו זיקה ישירה לפיגוע ואין מניעה חוקית, מוסרית או ביטחונית להרוס את בית המחבל כולו. זה צו ההרתעה להצלת חיים ולביטחון ישראל".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון