עד כה לא ידוע על נפגעים ישראלים בפיגוע הטרור האיסלאמי בלב ברצלונה שבספרד אתמול (ה') בשעות הצהריים, אולם שני ישראליים עדיין מוגדרים כמנותקי קשר שטרם יצרו קשר עם משפחותיהם. משרד החוץ, שפתח חדר מצב לצורך איתורם, עומד בקשר עם המשפחות ופעל לאיתור מעל ל-20 ישראליים נוספים שהוגדרו מנותקי קשר אמש. מספר מנותקי הקשר עלה הבוקר ל-28 לאחר פניות נוספות של קרובי משפחה למשרד החוץ, וכאמור ירד כעת לשניים בלבד "עקב עבודה מאומצת ואיתור ישראלים", לדברי דובר משרד החוץ. יש לציין כי אין זה אומר שמנותקי הקשר כלל שהו בקרבת הפיגוע. מבין ההרוגים לא זוהו עד כה ישראליים, וכן אף אחד מהפצועים שזוהו אינו ישראלי.

קדיש במסעדת 'מכבי' הנצורה בלב ברצלונה, אתמול. צילום: מדברים תקשורת

 

מספר הנפגעים בפיגוע המשולב בברצלונה ממשיך לעלות. 13 נרצחו ולפחות 100 נפצעו בפיגוע דריסה במרכז ברצלונה לאחר שרכב מסחרי עלה על המדרכה ודרס עשרות אנשים במוקד התיירותי במרכז לה רמבלה שבברצלונה. המשטרה המקומית אישרה כי מדובר בפיגוע טרור, וכי הדריסה בוצעה ברכב שכור. מרבית הנפגעים בזירה הינם תיירים. ארגון הטרור דאעש נטל אחריות לפיגוע.

בהודעה שהפיץ ארגון דאעש נטל עליו את האחריות ואמר כי ביצע אותו בנקמה על תקיפות הקואליציה בסוריה. "התוקפים שביצעו את המתקפה בברצלונה הם חיילי המדינה האיסלאמית והם הוציאו את המתקפה לפועל כמענה לבקשה לפגוע בארצות הקואליציה", נכתב.

ברצלונה: פינוי רכב המחבל שביצע את הפיגוע. צילום: רויטרס
ברצלונה: פינוי רכב המחבל שביצע את הפיגוע. צילום: רויטרס

 

על פי דיווחים בכלי התקשורת בספרד, מחבל אחד חוסל בחילופי אש עם המשטרה המקומית. אחד החשודים בביצוע הפיגוע, שמו דריס אוקביר (28), ספרדי ממוצא מרוקאי. עד כה לא ידוע מה היה תפקידו של אוקביר בפיגוע, שכן המשטרה המקומית סבורה כי היו שני מחבלים ברכב. כמו כן, מתנהל מרדף אחר מחבל נוסף. שלושה ימי אבל הוכרזו בקטלוניה בעקבות הפיגוע.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20