הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ואגף המודיעין בצה"ל הציגו בשבוע שעבר את הערכת המודיעין לשנת 2019. מתוך ההערכה עולה כי בשנה הקרובה זינק באופן משמעותי הסיכוי לעימות ישיר מול ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה.

לפי הערכות, המצוקה ההומניטארית ברצועת עזה תוביל בסופו של דבר לשבירת כלים מצד הארגון, אולם להערכת אגף המודיעין חמאס לא רוצה להגרר לעימות ארוך כמו מבצע צוק איתן אלא לעימותים אלימים ואגרסיביים, במטרה להסית את השיח העולמי לרצועת עזה ולשפר את עמדת הארגון לקראת "היום שאחרי" אבו מאזן.

כחלק מתוכניות העבודה הורה הרמטכ"ל לתעדף  את מוכנות צה"ל בכל הגזרות – בדגש על רצועת עזה. כוכבי הורה לחזק את מערך ההגנה האווירית, ובכלל זה את מערכות כיפת ברזל, ועד סוף שנת 2019 להפוך למבצעיות  שתי סוללות כיפת ברזל נוספות. משמעות ההיערכות היא גיוס כח אדם, הכשרה והעמדת שתי סוללות מבצעיות 24/7 ללא צורך של גיוס מילואים בצו שמונה כפי שקרה בסבבים האחרונים.

שיגור מיירט לעבר טיל נ"מ ששוגר מסוריה

המב"ם ימשך – עולה החשש מתגובה איראנית בצפון

גם גזרת המב"ם (מלחמה שבין המלחמות) מקבלת סעיף מיוחד בתכנית העבודה של הרמטכ"ל הנכנס כוכבי. הרמטכ"ל הורה להמשיך גם בשנה הקרובה את המב"ם, במטרה לעצור את ההתבססות האיראנית בסוריה. לפי הערכת המצב שהוצגה לחברי הקבינט, ישנה ירידה משמעותית של כוחות איראנים בסוריה כתוצאה מפעילות ישראל במרחב.

כוכבי הורה להמשיך את הפעילות הזו בעצימות גבוהה ובכלל זה להיערך לצריכת חימוש, לביצוע איסוף מוגבר של מודיעין ומטרות, וכאמור, להיערך לפריסת מערכות הגנה אוויריות נוספות.

הערכות הן כי בשלב מסוים, איראן באמצעות חיזבאללה, תחל להגיב על פעולות צה"ל בשיטת "עין תחת עין". כלומר, באירועים בהם יהיו נפגעים ידרשו בחיזבאללה להגיב לתקיפות. באמ"ן מזהים באחרונה שורה של איתותים מלבנון, ולצד זה משגרים איתותים לצד השני עם מסרים מאוד ברורים: לא כדאי להיכנס עם ישראל לעימות. לפי הערכות אמ"ן, ישראל נתפסת במרחב כמדינה שלא בוחלת באמצעים להגן על עצמה.

חיילי מילואים באיזור כינוס בעמוד ענן. צילום: דובר צה"ל

יותר מילואים לפעולות בט"ש

גם בגזרת האימונים הורה הרמטכ"ל כוכבי להעלות את העצימות. הרמטכ"ל הורה להרחיב את מערך האימונים הקרוי בצה"ל 17:17, וכדי להגביר את האימונים בשנתיים הקרובים יגוייסו עשרות גדודי מילואים לתפוס קו מבצעי במקום חיילים סדירים שיתאמנו יותר.

הרמטכ"ל בסבב ההכרות שלו עם צה"ל, זיהה פערים ברמת הלוחם בקצה והורה לחזק זאת לקראת עימות רב-זרועותי אפשרי.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון