אחרי שנחשפו כבר שתי מנהרות במסגרת מבצע "מגן צפוני", ההערכה היא כי בימים הקרובים תיחשף מנהרה שלישית.

בצה״ל אומרים כי אופי האדמה הסלעית מאלץ את צה״ל לפעול בזהירות. לצורך פעולות חישוף המנהרות צה״ל גייס בשנתיים האחרונות טכנולוגיות אזרחיות מחברות בניה שבונות באזורים דומים שם הם נאלצים לחפור יסודות באדמות סלעים ובקצב איטי. "מדובר בנסיונות רבים ובחקר טכנולוגי שעשינו במטרה להגיע מוכנים למבצע הזה" אומר גורם הצבאי. למרות זאת מוסיף הגורם צבאי הבוקר לחדשות 20 כי העבודות נעשות על פי לוח הזמנים והתוכנית איתה יצאו למבצע.

חשיפת פרויקט המנהרות של חיזבאללה. צילום: דובר צה"ל

 

כאמור הערכות הם כי בימים הקרובים צה״ל יחשוף מנהרה שלישית. תוואי המנהרה כרגע מאופל על ידי הצנזורה מאחר וכוחות גדולים פועלים בצפון תחת מזג אוויר סוער עם כל הסכנות הכרוחות בכך.

כזכור, צה״ל איתר במהלך השבת תחת מזג אוויר סוער מנהרת טרור שנייה.

"צה"ל ומערכת הביטחון ממשיכים לפעול בצפון בהצלחה רבה", אמר בתגובה רה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו. "בשיטתיות ובנחישות אנחנו מחסלים את נשק המנהרות של חיזבאללה. הפעולה הזאת היא בתחילתה ודרושים קור רוח ואורך רוח. נמשיך לפעול עד להשלמתה – וכך נעשה".

"המבצע נמשך על פי תכנית למרות מזג האוויר המורכב מאוד״, הסביר אמש דובר צה״ל תא״ל רונן מנליס. ״איתרנו מנהרת טרור התקפית נוספת משטח לבנון לשטח ישראל. יש לנו את כל הסיבות להבין שהיא נחפרה עד הימים האחרונים. התוואי נמצא בשליטה של צה״ל והוא מולכד כך שמי שיכנס מהשטח הלבנוני יפגע".

תא"ל מנליס הוסיף ואמר: ״אנחנו חוקרים עכשיו את המנהרה הזאת במטרה ללמוד על התוואי. כרגע אנחנו לא נפרסם את המיקום המדוייק כדי להמשיך לחקור אותה. התוואי שנמצא בשטח ישראל לא מהווה סיכון על אזרחים ועדכנו את ראשי הרשויות בדקות האחרונות".

כך נראית הפעולה לחשיפת המנהרות מנקודת מבטו של ארגון חיזבאללה
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון