ראש הממשלה נתניהו דיבר לפני זמן קצר בטקס קבלת הפנים למשלחת האמריקאית במשרד החוץ. "תודה לך טראמפ על החלטה אמיצה, הפכת את הקשר עם ישראל לחזק מאי פעם", אמר נתניהו וזכה למחיאות כפיים ממושכות.

טקס קבלת הפנים למשלחת האמריקנית במשרד החוץ. צילום: הלל מאיר, TPS

 

באירוע משתתפים חתנו של הנשיא ג'ארד קושנר ואשתו איוונקה טראמפ, לצד שגריר ארה"ב פרידמן ועוד אישים מארצות הברית וישראל. זהו האירוע הגדול ביותר שנערך במשרד החוץ מאז ומעולם, עם למעלה מ-1,100 אורחים.

"הנשיא טראמפ עושה כאן היסטוריה ואנחנו מלאי הערכה להחלטה להעביר מחר את שגרירות ארה"ב לירושלים", אמר נתניהו.  "ישראל היא כוח עולה בעולם. בסייבר, בהיי טק, בג'ודו, אפילו בשירה. אלה שלא רצו את ירושלים באירוויזיון, יקבל את האירוויזיון בירושלים. בשנה הבאה, כאן בירושלים. ההחלטה של טראמפ להעביר את השגרירות היא החלטה אמיצה. תודה לך טראמפ על החלטה אמיצה, הפכת את הקשר עם ישראל לחזק מאי פעם. אחרים הולכים אחריך".

ג'ראד קושנר ואיוונקה טראמפ בטקס קבלת הפנים למשלחת האמריקנית במשרד החוץ. צילום: הלל מאיר, TPS

 

רה"מ המשיך ואמר כי הוא "אני קורא לכל השגרירויות לעבור לירושלים, זה הדבר הנכון לעשות. זה מקדם את השלום. אי אפשר לבסס שלום על בסיס שקרים. האמת היא שירושלים היא הבירה הנצחית של ישראל. אני חייב להגיד משהו לחלק מהעולם: אלה שיושבים בבירות אירופה: אנחנו כאן במזרח התיכון, בירושלים, ראינו את התוצאות ההרסניות של ההסכם האיראני. כשהנשיא טראמפ החליט לצאת מההסכם, לפרוש ממנו, הוא עושה דבר טוב לאזור, לארצות הברית ולעולם".

טקס קבלת הפנים למשלחת האמריקנית במשרד החוץ. צילום: הלל מאיר, TPS

 

ראש הממשלה פנה לחתנו ובתו של הנשיא ובירך אותם: "אני מקבל בברכה במיוחד את ג'ארד קושנר ואשתו איוונקה. אני מכיר את ג'ארד מעל לחמש שנים. יש קשר מיוחד בין המשפחות שלנו ואני חושב שהעובדה שאתה כאן זו הצהרה בינלאומית שנוגעת לליבנו. כולנו שמחים מהנוכחות שלכם כאן במיוחד היום. תודה רבה. אנחנו מעריכים את החברויות של כולכם, וההגעה של כולכם. תודה על העמידה לצד ישראל! תודה שאתם עומדים לצד ירושלים! יום הולדת שמח ירושלים!"

לאחר דבריו, העניק ראש הממשלה מכתב מיוחד לשגריר ארה"ב בישראל דויד פרידמן החרוט על זכוכית.

מכתב הזכוכית שהעניק רה"מ לשגריר פרידמן בטקס קבלת הפנים למשלחת האמריקנית במשרד החוץ. צילום: הלל מאיר, TPS
טקס קבלת הפנים למשלחת האמריקנית במשרד החוץ. צילום: הלל מאיר, TPS
בתו של נשיא ארה"ב, איוונקה טראמפ, בקבלת הפנים למשלחת האמריקאית במשרד החוץ. צילום: רויטרס
ג'ארד קושנר בקבלת הפנים הרשמית למשלחת האמריקאית במשרד החוץ בירושלים. צילום: הלל מאיר, TPS
איוונקה טראמפ בקבלת הפנים הרשמית למשלחת האמריקאית במשרד החוץ בירושלים. צילום: הלל מאיר, TPS
איוונקה טראמפ בקבלת הפנים הרשמית למשלחת האמריקאית במשרד החוץ בירושלים. צילום: הלל מאיר, TPS
ההכנות להעברת שגרירות ארצות הברית לירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לקראת פתיחת השגרירות מחר, משרד החוץ מארח היום טקס קבלת פנים עבור המשלחת האמריקנית. אל האירוע הוזמן כל הסגל הדיפלומטי המשרת בישראל. עד כה, אישרו את הגעתם נציגי המדינות: אלבניה, אנגולה, אוסטריה, קמרון, רפובליקה דמוקרטית קונגו, רפובליקה קונגו, חוף השנהב, צ’כיה, הרפובליקה הדומיניקנית, סלבדור, אתיופיה, גיאורגיה, גואטמלה, הונדורס, הונגריה, קניה, מקדוניה, מיאנמר, ניגריה, פנמה, פרו, פיליפינים, רומניה, רואנדה, סרביה, דרום סודאן, תאילנד, ארה"ב, אוקריינה, וייטנאם, פראגואי, זמביה וטנזניה. בסה"כ מדובר ב-33 שגרירים וממונים על השגרירות אישרו הגעה לאירוע החגיגי במשרד החוץ.

מבין כל המדינות, ניתן למנות רק ארבע חברות באיחוד האירופי שצפויים להשתתף באירוע: צ'כיה, הונגריה, אוסטריה ומקדוניה.

קבלת הפנים למשלחת האמריקאית במשרד החוץ. צילום:

 

 

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20