מרכז 'הליכוד' יתכנס הערב (א') להצבעה על הצעת החלטה המחייבת את המפלגה לתמוך בהחלת הריבונות הישראלית על שטחי C ביהודה ושומרון. נוסח ההצעה שתעלה בכינוס הוא: "במלאת יובל לשחרור חבלי יהודה ושומרון ובתוכם ירושלים בירתנו הנצחית, מרכז הליכוד קורא לנבחרי הליכוד לפעול כדי לאפשר בניה חופשית וכדי להחיל את חוקי ישראל וריבונותה על כל מרחבי ההתיישבות המשוחררים ביהודה ושומרון". מדובר בפעם הראשונה מאז ההתנתקות שבה מרכז המפלגה מתכנס באמצעות גיוס חתימות, כ-900 במספר במקרה הנוכחי.

שר החינוך ויו"ר 'הבית היהודי' נפתלי בנט ניצל את פתח ישיבת סיעתו הבוקר כדי לקרוא לחברי מרכז הליכוד "להביע תמיכה בעקרון הזה ולהטמיע את זה בתוך מצע הליכוד". למעשה, התוכנית שתוצג היום לחברי הליכוד הוצגה לראשונה על ידי בנט בתקופת כהונתו כמנכ"ל מועצת יש"ע, לפני 6 שנים. "זה צעד מבורך, אני מאחל להם הרבה הצלחה", הוסיף.

"חמישים שנה חיכינו". דגל ישראל מתנוסס מעל שכונת הר חומה במזרח ירושלים. צילום: פלאש 90
"חמישים שנה חיכינו". דגל ישראל מתנוסס מעל שכונת הר חומה במזרח ירושלים. צילום: פלאש 90

 

"לפני יובל שנים חזרנו לחבלי מולדת, יהודה, שומרון, הבקעה וירושלים בירתנו הנצחית והמאוחדת. הגיע הזמן שתנועת הליכוד תגיד בקול ברור: בניה בהתיישבות, פיתוח ההתיישבות, אחיזתנו ביו"ש הן המשימות הלאומיות החשובות ביותר. הדברים האלה חשובים לי ולרבים מחבריי בהנהגה", אמר יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין בקריאה לחברי המרכז להגיע ולהצביע. "חמישים שנה חיכינו לרגע הזה", הצטרפה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי. "תנועת הליכוד מאמינה בשלמות הארץ וכדאי שזה יבוא לידי ביטוי בחוקי מדינת ישראל".

גם שר החינוך לשעבר, גדעון סער, הביע את תמיכתו בהצעת ההחלטה וציין כי "החלת החוק על ההתיישבות הישראלית ביו"ש מוצע לא רק מטעמים אידאולוגיים, אלא גם מטעמים פרקטיים, כדי לתת מענה לצורכי היומיום של כחצי מיליון אזרחים ישראליים שחיים היום בישובי יהודה ושומרון.

ההתיישבות בת עין. צילום: גרשון אליסון, פלאש 90
ההתיישבות בת עין. צילום: גרשון אליסון, פלאש 90

 

ח"כ ג'בארין: "האפרטהייד במיטבו"

מנגד, בארגוני השמאל ובאופוזיציה יוצאים למתקפה. יו"ר האופוזיציה בוז'י הרצוג ('המחנה הציוני') אמר כי מדובר בהחלטה ש"רק תביא לעקירת העיניים של הממשל הכי אוהד את מדינת ישראל, לסיבוכים מדיניים, פוליטיים ודמוגרפים וייאוש נוסף, בקרב שני הצדדים". ח"כ ד"ר יוסף ג'בארין ('הרשימה המשותפת) אמר בתגובה כי "ההצעה להחיל את החוק הישראלי על השטחים הכבושים משקפת את רעיון האפרטהייד במיטבו, והיא נועדה לתת גושפנקא פוליטית לעליונות התושבים היהודים על פני הפלסטינים".

לדברי ח"כ ג'בארין, "שטחי C מהווים יותר מ-60% משטח הגדה, והחלטה על סיפוחם תביא רק להמשך מעגל הדמים והנצחת הסכסוך. הממשלה מהלכת אימים על הציבור כל אימת שעולה הדרישה להקמת מדינה פלסטינית, אך המשך הסכסוך והמשך הכיבוש הם המקור לסכנות ולייאוש. אין ולא יהיה כיבוש נאור, ואין כיבוש מתמשך ללא התנגדות מתמשכת". ג'בארין הוסיף כי "במקום לתת אלטרנטיבה למציאות הכיבוש ומעגל הדמים, מפלגת השלטון מחריפה את מדיניות ההתלהמות, הלאומנות והמליטריזם. הליכוד מוכיח שוב שאין כיום פרטנר בישראל לתהליך השלום".

"תביא רק להמשך מעגל הדמים והנצחת הסכסוך". חייל באפרת. צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90
"החלטה שתביא רק להמשך מעגל הדמים והנצחת הסכסוך". חייל באפרת. צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

 

אל קריאות האפרטהייד הצטרפה יו"ר 'מרצ' זהבה גלאון שאמרה כי "יוזמי ההצעה בליכוד הם חבורה של אנשים הזויים שמתחרים עם אנשי הבית היהודי מי יצהיר יותר נאמנות ליהודה ושומרון. כל החלת ריבונות משמעה סיפוח השטחים והנהגת מדיניות של אפרטהייד שתוביל אותנו לבידוד בינלאומי".

שלום עכשיו: "רק ראש ממשלה חלש מאפשר את הפארסה המסוכנת הזאת"

גם בתנועת השמאל הקיצוני 'שלום עכשיו' הביעו התנגדות ומסרו כי "היום כבר ברור שבעלי הבית האמיתיים בליכוד הם המתנחלים, שמבינים שנתניהו חלש ומאלצים אותו לאמץ את תכנית בנט וסמוטריץ', שתוביל את ישראל לעבר מדינה דו לאומית. כנראה שלתמיכה בשחיתות יש תג מחיר ורק ראש ממשלה חלש בסוף דרכו שעסוק בהישרדות מאפשר את הפארסה המסוכנת הזאת".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20