האוניברסיטה העברית דוחה את ההאשמות נגדה. בהודעה שהפיצה, נאמר כי "הטקס האקדמי בפקולטה למדעי הרוח התקיים במתכונתו הנוכחית גם בשנים עברו ולא התקבלה כל החלטה חדשה 'לבטל' את שירת ההמנון, על כן אין כל הצדקה לביקורת החריפה המופנית כלפי האוניברסיטה העברית. גם השנה".

כזכור, הבוקר פורסם בגל"צ כי באוניברסיטה העברית בירושלים החליטו שלא לכלול את ההמנון הלאומי בטקס הענקת התעודות לבוגרי הפקולטה למדעי הרוח. בהקלטות ששודרו בתכנית 'בוקר טוב ישראל' נשמעת עובדת במשרד הפקולטה כשהיא מסבירה כי שירת "התקווה" לא תשמע בגלל מה שהיא הגדירה, "התחשבות בצד השני", כלומר, בסטודנטים והאורחים הערבים. מטעמו של שר החינוך נפתלי בנט נמסר כי הוא שוחח הבוקר עם נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים פרופ׳ בן ששון, וזה התחייב בפניו לבדוק את האירוע המדובר מול הדיקן למדעי הרוח.

טקס הנכבה באונ' העברית, 2014. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
טקס הנכבה בעברית, 2014. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

עוד נמסר מטעמו של השר כי בשיחה עם בן ששון הובהר שבכל טקס ממלכתי שיתקיים באוניברסיטה תנוגן "התקווה". כמו כן הבהיר השר לנשיא כי גם בטקסים שאינם ממלכתיים, השיקול אם לשיר את התקווה לא יכול להיות מושפע משיקול פגיעה ברגשות שהרי אחד מסמליה של מדינת ישראל לא מהווה פגיעה כלשהי. בנט הדגיש בפני הנשיא כי האוניברסיטה היא מוסד ציבורי של מדינת ישראל וכגוף ציבורי ראוי שתכבד את המדינה העומדת מאחוריה.

גם בשנה שעברה החליטו בפקלוטה לא לנגן את ההמנון בטקס חלוקת התארים, מה שעורר התנגדות רבה בקרב סטודנטים וחברי האוניברסיטה. אמש, שיגרה תנועת 'אם תרצו' מכתב לדיקן הפקולטה, בדרישה לשנות את ההחלטה.

מהאוניברסיטה העברית נמסר: "לא קיימת הוראת חוק ו/או הנחיה של המועצה להשכלה גבוהה בנוגע לשירת המנונים בטקסים אקדמיים, אי לכך אין שום בסיס לכל טענה מול האוניברסיטה העברית בנושא". באוניברסיטה הבהירו שבטקסים הממלכתיים – שירת ההמנון מנוגנת כמקובל אך בטקסים אקדמיים אין מחויבות לנגנו.

סטודנטים באונ' העברית, אילוסטרציה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
סטודנטים באונ' העברית, בשנה שעברה התעוררה התנגדות רבה בקרב הסטודנטים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

שרת המשפטים איילת שקד צייצה הבוקר בטוויטר בתגובה לידיעה: "האוניברסיטה ה ע-ב-ר-י-ת. בושה". השר איוב קרא אמר בתגובה להחלטת האוניברסיטה: כי היא "מקוממת", "אנחנו חיים במדינת ישראל.

ואיפה הרגישות לסטודנטים היהודים?" הוסיף קרא.

אתמול דווח כי אגודת הסטודנטים בבית הספר לאמנות 'בצלאל' בירושלים החליטה לא לקיים השנה את חגיגות יום ירושלים, בשל המשמעות הפוליטית של היום עבור הסטודנטים הערבים. בשנים האחרונות מתקיים 'יום הסטודנט' בירושלים באותו התאריך בו מציינים את יום ירושלים, אך בבצלאל החליטו לקיים יום לימודים כרגיל עד השעה 19:00. כמו כן למחרת ליל החגיגות יתקיימו הלימודים במוסד כרגיל, מה שיקשה על סטודנטים שמעוניינים לקחת חלק ביום הסטודנט הכללי בעיר.

מאגודת הסטודנטים בבצלאל נמסר בתגובה כי "השנה איגוד הסטודנטים בצלאל מוביל מהלך להרחבת חגיגות יום הסטודנט ל'שבוע הסטודנט', לאחר החלטה שהתקבלה במועצת הסטודנטים להפוך את החגיגות לפסטיבל בן שבוע, במטרה לאפשר לכל אוכלוסיות הסטודנטים בירושלים להשתתף בשמחות".

תגובת האוניברסיטה העברית בנושא שירת ההמנון בטקסים אקדמיים:

"הטקס האקדמי בפקולטה למדעי הרוח התקיים במתכונתו הנוכחית גם בשנים עברו ולא התקבלה כל החלטה חדשה "לבטל" את שירת ההמנון, על כן אין כל הצדקה לביקורת החריפה המופנית כלפי האוניברסיטה העברית. גם השנה.
בכל טקס ממלכתי המתקיים באוניברסיטה, מנוגן ההמנון הלאומי של מדינת ישראל כמקובל, והאמור אף הובהר על ידי נשיא האוניברסיטה לשר החינוך בשיחתם. בנוסף, הבהיר הנשיא כי ההחלטה כיצד יש לנהל את מאות הטקסים האקדמיים שמתקיימים באוניברסיטה, נתונה לראשי היחידות הממונות– האקדמיות והמנהליות – וזה שנים שיש מגוון בדפוסי ההתנהלות שלהן.

"האוניברסיטה העברית מהווה סימן ומופת למצוינות וציונות למעלה מ – 90 שנה ואף הוקמה על ידי ראשי הציונות של היישוב היהודי בארץ ישראל. לא ניתן לפקפק במחויבותה של האוניברסיטה כלפי מדינת ישראל ובתרומתה האדירה לכלכלת ישראל ולעיר ירושלים. האוניברסיטה מתמודדת על בסיס יומיומי עם קשיים הנובעים מעמידתה בקו הראשון של צרכי המדינה והעיר, המאבק המתמיד בחרמות האקדמיים ומתן מענה מקצועי לצרכי החינוך הישראלי והחינוך היהודי בעולם.
האוניברסיטה העברית פועלת לפי חוקי ונהלי המדינה ומוסדותיה תוך שמירה על פלורליזם וכבוד של כל הבאים בשעריה. האוניברסיטה מאפשרת חופש אקדמי וחופש ביטוי בכל מסגרות פעילותה, וערכים אלה הם מאבני היסוד של האוניברסיטה העברית".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20