לאחר לילה של משא ומתן, משרדי האוצר והעבודה והרווחה הגיעו בשעות הבוקר המוקדמות (ב') להסכמה מול הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים באשר לפתיחת שנת הלימודים במעונות היום.

השביתה הסתיימה. צילום אילוסטרציה: grey_beard, pixabay

 

ממשרד האוצר נמסר כי הוסכם כי מטפלות וצוות המעון יקבלו תוספת למענקי החג בסך של 1,500 ש"ח בחגי תשרי, ו-1,500 ש"ח נוספים בחג הפסח. בנוסף, לשם בחינת ושיפור מערך מעונות היום, תוקם ועדה ממשלתית שתבחן, בין היתר, את נושא התקינה במעונות היום ותפעל לשיפור ובחינת המצב במעונות היום המפוקחים.

הוועדה תוקם מכוח החלטת ממשלה ייעודית לנושא, ובראש הוועדה יעמוד הממונה על זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, וישתתפו בה נציגי אגף התקציבים ומשרד ראש הממשלה. סמכויות הוועדה יהיו, בין היתר, יחס המטפלות אל מול הפעוטות, בחינת התעריף הקבוע כיום והתאמתו לנדרש, ובמידת הצורך – הצבעה על מקורות תקציביים ממשלתיים למימון המלצות הוועדה. נקבע כי הוועדה תגיש את המלצותיה לממשלה תוך הצבת יעדים לביצוע עד ה-30 באפריל 2019.

מחאת ארגון נעמ"ת. צילום ארכיון: פלאש 90

 

במקביל, יגדילו הארגונים את היקף המטפלות המוכשרות והמוסמכות ויקבלו תקצוב ייעודי לטובת סיוע לצוותי המעונות שיאפשר למטפלות להתמקד בעבודה החינוכית והטיפולית במעונות.

משרד העבודה והרווחה יבחן ויפעל לפישוט מנגנון ההכשרות המקצועיות, כך שהארגונים יפעלו להרחבת היקף המטפלות שיעברו הכשרה מקצועית, תוך ניצול מיטבי של תקציבי ההכשרה המקצועית שעומדים לטובת הנושא.

"עם חזרת הכנסת מפגרה – נפעל לסיום הליך החקיקה"

"אני מצר על כך שהיינו צריכים להגיע לשביתה ובאותה נשימה מברך על ההסכמות", אמר הבוקר שר העבודה והרווחה חיים כץ. "עשינו צעד נוסף לשיפור איכות הטיפול בפעוטות ותיקנו עוול שנעשה למטפלות. עם חזרת הכנסת מפגרה נפעל לסיום הליך החקיקה של חוק הפיקוח במטרה ליצור מנגון שישמור על שלומם והתפתחותם התקינה של ילדינו".

יו"ר ארגון 'ויצו' העולמית, פרופ' רבקה לזובסקי, אמרה על סיום השביתה כי "המאבק לקידום מעונות היום המפוקחים בישראל הוא מהחשובים והמוצדקים ביותר". לזובסקי הוסיפה כי "ההישגים שהושגו הלילה יקדמו את מצבן של המטפלות בטווח המידי, אך עיקר חשיבותם בהתחיבות המדינה, לראשונה מזה עשרות שנים – לשיפור משמעותי במצב ענף מעונות היום ותקינת המטפלות , בתהליך ציבורי מחייב! אנו מודים להורים הרבים שתמכו ומאחלים לכולנו פתיחת שנה מוצלחת ומייטיבה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20