במכתב ששוגר למזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרס, עליו חתומים כל מאה חברי הסנאט האמריקאי, ועומד להתפרסם היום (ו'), מבקשים המחוקקים להתייחס להטייה המושרשת נגד ישראל בעולם, לדבריהם. כך על פרסום ה'וושינגטון פוסט'.

המסר המועבר פה-אחד מבקש לציין כי ארצות הברית היא התורמת הגדולה ביותר לאומות המאוחדות, אולם אינה מאיימת על מניעת דמי חבר ארה"ב. עם זאת, היא משתמשת בשפה חזקה כדי להתעקש על כך שהאו"ם יתקן את מה שהסנאטורים מגדירים כיחס לא שוויוני לישראל סביב נושא זכויות אדם וטיעונים אחרים. "באמצעות מילים ופעולות, אנו קוראים לך להבטיח שישראל תזכה ביחס שאינו טוב יותר או גרוע יותר מהיחס שאותו מקבלות מדינות אחרות החברות בארגון", נכתב במכתב.

עושה רושם של במדיניות האו"ם. גוטרס. צילום: Eric Bridiers
"יש להתייחס למדינת ישראל כלכל מדינה אחרת". מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרס. צילום: Eric Bridiers

 

"הן כמייסדת העיקרית של האו"ם והן התורם הגדול ביותר שלו, ארצות הברית צריכה להתעקש על רפורמה", נכתב, "אנו מחויבים עמוקות למנהיגות בינלאומית ולקידום כבוד לזכויות האדם. אך המשך הסיכול הממוקד כלפי ישראל על ידי מועצת זכויות האדם של האו"ם וגופים אחרים של האו"ם אינו מקובל".

הסנאטורים ביקשו מהמזכ"ל הטרי, שנכנס לתפקידו בינואר האחרון, להשיג שינויים ממסדיים, כמו הסרתו של סדר יום קבוע לפגישות של נציבות האו"ם לפליטים, ששימשה כפורום לגינוי ישראל. ברצונם של המחוקקים לשנות גם את הקריטריונים לקבלת חברות במועצת זכויות האדם כדי להרחיב את פורום המדינות המשתתפות מעבר למדינות הידועות כעוינות את ישראל.

לאחר שגוטרס דחה והתנער מדו"ח האו"ם שיצא בחודש שעבר ודימה את היחס של ישראל לפלסטינים לאפרטהייד, הבהירו לו הסנאטורים כי "אם תמשיך כמו הפעולה האחרונה שלך, אנחנו מוכנים לעבוד איתך כדי לחסל את ההטיה האנטי-ישראלית של הארגון ולהילחם באנטישמיות על כל צורותיה".

דיון במועצת זכויות האדם של האו"ם. צילום: רויטרס
"לחסל את ההטיה האנטי-ישראלית של הארגון ולהילחם באנטישמיות". דיון במועצת זכויות האדם של האו"ם. צילום: רויטרס

 

תמימות הדעים יוצאת הדופן הזו בין חברי הסנאט מגיעה אחרי הגינוי החריף מצד שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי, שטענה בפני הארגון כי היחס לו זוכה ישראל באו"ם מגוחך והבהירה כי ארצות הברית לא תסבול יותר את ההתנגחות בבת בריתה הקרובה ביותר. גינוי שהצטרף לאיומו של מזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון כי אם לא תתבצע רפורמה מקיפה במועצת זכויות האדם של האו"ם, ארצות הברית תפרוש ממנה.

הנמען, גוטרס עצמו אמר בנאום שנשא ביום שני באסיפה הכללית של הקונגרס היהודי בניו יורק, כי "כמזכיר הכללי של האו"ם, אני יכול לומר שיש להתייחס למדינת ישראל כלכל מדינה אחרת" וגינה את גילויי האנטישמיות בארה"ב, אך הוסיף כי אינו יכול לשלוט בכל הגינויים המושמעים נגד ישראל בארגון.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20