בוקר לא שקט בדרום: לפני זמן קצר (ד') הופעלו אזעקות צבע אדום במועצה האזורית חוף אשקלון, ביד מרדכי ובנתיב העשרה. כלי טיס של צה"ל תקף חוליית מחבלים בצפון רצועת עזה במהלך ניסיון לביצוע ירי רקטי לעבר שטח ישראל, האזעקה הופעלה במהלך האירוע. בעזה מדווחים על הרוג אחד ושני פצועים בתקיפה של חוליית המשגרים.

"זיהינו אמא ו-3 ילדים, כל הבית קרס עליהם"

בסמוך לשעה 3:40 לפנות בוקר אזעקת צבע אדום נשמעה בגזרת הדרום ובעיר באר שבע. אחרי דקות של חרדה, פיצוץ עז נשמע בלב העיר ורקטה ששוגרה ע"י מחבלים מרצועת עזה, פגעה בבית בעיר. כוחות גדולים של מד"א ומשטרה הגיעו לזירה.

הבית בבאר שבע שנפגע מהרקטה. צילום: דוברות המשטרה
הבית בבאר שבע שנפגע מהרקטה. צילום: דוברות המשטרה

 

"יש פה הרס גדול, הבנו שיש לכודים בתוך הבית. נכנסנו לתוך הבית, זיהינו שם שלושה ילדים ואמא מבוהלים, מפוחדים. כל הבית קרס עליהם. עזרנו להם לצאת", שיחזר רס"מ אלעד כהן ראש צוות השוטרים שחילצו את יושבי הבית.

אל בית החולים 'סורוקה' בעיר הגיעו שלושה בני אדם עם חבלות קלות וכן שלושה מדיירי הבית שנפגע, אשה כבת 39 ושלושת ילדיה בגילאי תשע, עשר ושתים עשרה שלקו בחרדה.

זירת הנפילה בבאר שבע. צילום: תיעוד מבצעי מד"א
זירת הנפילה בבאר שבע. צילום: תיעוד מבצעי מד"א

 

הפלגים: "הירי אתמול היה טיפשות ומעשה בלתי אחראי"

מדובר צה"ל נמסר כי בתגובה לירי לפנות בוקר, מטוסי קרב של של חיל האוויר החלו להתקיף מטרות טרור ברצועת עזה. הדי הפיצוצים ברצועה נשמעים גם בעוטף. חמאס וג'יהאד האסלאמי התנערו מאחריות לירי הרקטות. חדר המבצעים המשותף של הפלגים בעזה מסר הבוקר כי "הירי אתמול היה טיפשות ומעשה בלתי אחראי שנועד לפגוע במאמצי ההסדרה של מצרים. המשלחת המצרית עדיין בעזה ומנסה כעת למנוע הידרדרות".

זירת הנפילה בבאר שבע. צילום: תיעוד מבצעי מד"א

התקיפות ברצועת עזה. צילום ערבי

 

ברצועה מדווחים כי צה"ל תקף מתקנים של חמאס והג'יהאד האיסלמי. על פי הדיווחים, עד כה הותקפו מתקן ימי ומוצבים באבו ג'ארד, בחששין, במערב חאן יונס, בשכונת זייתון ובמערב רפיח, שם נפצעו באורח קשה ארבעה פעילי טרור מתוך עשרה פצועים.

הרקטה השנייה נפלה בים

במערכת הביטחון מעריכים כי שתי הרקטות ששוגרו הבוקר לשטח ישראל הינן רקטות משודרגות עם כמות חומר נפץ גדולה מהרגיל. אחת כאמור נפלה בבאר שבע וגרמה לנזק רב והשנייה, שהייתה מיועדת לאחד היישובים בגוש דן, נפלה בים.

להערכת גורמים ביטחוניים, השיגורים הללו נועדו לאותת לקבינט על העלאת רף ההסלמה. גורם ביטחוני מסר לחדשות 20 כי "רקטות כאלו יש רק לחמאס ולג'יאהד האיסלמי".

זירת הנפילה בבאר שבע. צילום: תיעוד מבצעי מד"א

 

הלימודים בעוטף מבוטלים

צה"ל מבטל את הלימודים במוסדות החינוך בשדרות וביישובי העוטף באופן רשמי. חקלאים לא יוכלו לעבוד בשדות ללא אישור מהצבא.

ישיבת הקבינט שנקבעה להיום בצהריים בוטלה בשלב זה. בסיעת יש עתיד החליטו למשוך להוריד מסדר היום של הכנסת את החוק לפיזור הכנסת: "אויבינו צריכים לדעת שבמלחמה מולם אנחנו כולנו ביחד. אין קואליציה ואופוזיציה".

הנחיות מעודכנות של פיקוד העורף

 

ראשי הרשויות בעוטף: "אנחנו במלחמת התשה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערכת מצב ביטחונית בהשתתפות שר הביטחון, סגן הרמטכ"ל, ראש המל"ל, ר' השב"כ ובכירי מערכת הביטחון. ‏כמו כן, הוא נפגש בדקות עם חמשת ראשי הרשויות מעוטף עזה, אשר הבהירו לו: "אנחנו במלחמת התשה מעל לחצי שנה. התושבים יעמדו בכל מצב ביטחוני שידרש על מנת להשיב את השקט לעוטף".

הרמטכ"ל מקצר את ביקורו בארה"ב, המעברים נסגרו

הרמטכ"ל גדי איזנקוט מקצר את ביקורו בארצות הברית ושר הביטחון אביגדור ליברמן הורה הבוקר לסגור את המעברים לרצועת עזה. מלשכת ליברמן נמסר כי "שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הורה על סגירת המעברים ארז וכרם שלום וכן על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה ל-3 מיילים ימיים בלבד".

עזה, הבוקר. צילום: ערבי

לפי התקשורת העזתית, זהו המחבל ההרוג הרצועה, נאג'י אחמד אל-זענין (25)

 

בתוך כך, החל מהבוקר אותרו שלושה בלוני תבערה בשטחים פתוחים באשכול, אותם שיגרו מחבלים מהרצועה. באחד היישובים נגרם נזק לחממה כתוצאה מבלון תבערה. לא היו נפגעים.

הצתה בחממות. צילום: דוברות מועצת אשכול

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון