קמפיין ארגון המורים. צילום: פייסבוק
קמפיין ארגון המורים. צילום: פייסבוק

ניצחון להסתדרות: הלילה (ג') נחתם הסכם שכר חדש בין משרדי החינוך והאוצר ובין ארגון המורים העל-יסודיים. בעקבות זאת, תמו איומי השביתה והעיצומים.

במסגרת ההסכם נקבע שכר התחלתי של 8,000 ש"ח למורה, זאת החל מספטמבר 2018. בנוסף, מורים ותיקים יזכו לתוספות שכר החל מהחודש הבא, הכוללת מענק חתימה של 1,000 ש"ח ותוספת שכר חודשית של 120 ש"ח בארבע השנים הקרובות. תקרת גמולי ההשתלמות תעלה ל-19%, ושכר היועצים והמנהלים יעלה אף הוא.

עוד באתר ערוץ 20

בנוסף, עובדי ההוראה עליהם יחול ההסכם הקיבוצי יזכו לתוספת של 480 ש"ח, שייפרסו על פני ארבע שנים, ולכלל עובדי ההוראה ישולם מענק חד פעמי בסך 1,000 שקלים. מורים יקבל תוספת שכר גם על תפקידים נוספים שיעשו בבתי הספר. תקרת גמולי ההשתלמות לעובדי ההוראה המועסקים לפי תנאי רפורמת "עוז לתמורה" תועלה ל-19 החל מ-1 בספטמבר 2019. גמול ייעוץ יוגדל ב-3%, בשתי פעימות: 2% החל מ-1 בינואר 2020 ו-1% מ-1 בינואר 2021. בתמורה לכל תנאים אלו, ארגון המורים מתחייב לשקט תעשייתי עד לסוף פברואר 2022.

"בשורה של ממש למורות ולמורים"

שר האוצר משה כחלון בירך על חתימת ההסכם ואמר: "ההסכם אליו הגענו הוא בשורה של ממש למורות ולמורים. הוא יביא לשיפור איכות ההוראה, צמצום הפערים במערכת החינוך והעלאת המוטיבציה לעסוק בתחום ההוראה. המורים הם נכס יקר ששומר על הילדים שלנו, והתפקיד שלנו הוא לשמור עליהם ולהעניק להם את הכלים הדרושים לביצוע תפקידם. בדיוק כמו ברפורמת הסייעת השנייה וברפורמה לצמצום הצפיפות בכיתות, משרד האוצר נכנס מתחת לאלונקה בכדי להקל על מערכת החינוך, ההורים והילדים. למורים מגיע יותר והיום הם מקבלים יותר".

שר האוצר כחלון ושר החינוך בנט. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
שר האוצר כחלון ושר החינוך בנט. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

הממונה על השכר והסכמי עבודה, מר ערן יעקב: "הסכם זה הוא תוצאה של משא ומתן ממושך שמביא לידי ביטוי הן את האינטרסים של משרד החינוך והן את האינטרסים של עובדי ההוראה. מדובר בהסכם טוב, שיתרום רבות לחיזוק מעמד המורה בישראל"

מנכ"ל משרד החינוך, מר שמואל אבואב אמר על החתימה: "הבשורה המשמעותית של ההסכם היא הגדלת שכרו של מורה מתחיל אשר יאפשר לנו לגייס מורים צעירים ואיכותיים למערכת החינוך".

שר החינוך נפתלי בנט בירך על חתימת ההסכם: "היום אנו מציבים את מורי ישראל בראש סדר העדיפויות הלאומי. הוראה היא שליחות ואידאל. השכר ההתחלתי של מורה יעלה ב-20%. מדובר בזינוק ממשי לשכר שיעזור מאוד למורים בתחילת דרכם. נמשיך לעשות כל שנדרש על מנת להביא אנשים מוכשרים ואידאליסטים לתוך המערכת".

יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית יובל חלביה מסר: "אנו מברכים על סיום המשא ומתן בין ארגון המורים למשרדי הממשלה. אין יום מתאים מיום המורה לצאת בבשורה שכזו. שמחנו לתמוך במורים לאורך כל הדרך ואנו שמחים לתמוך בהם גם היום. כולנו תקווה שהחינוך ימשיך להוביל את סדר היום הציבורי. נמשיך להיאבק למען המורים לשיפור המערכת".