הערב (מוצ"ש) ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם בחשבון הפייסבוק שלו על הליך הקמת טייסת הכיבוי בישראל. ראש הממשלה החליט לקרוא לטייסת ע"ש אלעד ריבן ז"ל, לוחם האש בן ה-16 שנהרג באסון הכרמל לפני 6 שנים.

"במהלך ביקור ביוון באוגוסט 2010 ראיתי כיצד מטוסי כיבוי יוונים מכבים שריפת יער. מיד עם שובי ארצה הוריתי למזכיר הצבאי שלי לבחון רכישת מטוסי כיבוי עבור מדינת ישראל" שיתף ראש הממשלה. "כמה חודשים לאחר מכן פרצה שריפת הכרמל. בזוכרי את מה שראיתי ביוון, ביקשתי מיד ממדינות העולם לשלוח לנו מטוסי כיבוי. סיוע זה, יחד עם מטוס הסופר-טאנקר שהבאנו מארה"ב, תרם תרומה מכרעת לכיבוי השריפה הגדולה בכרמל".

נתניהו. צילום: פלאש 90
ראש הממשלה בנימין נתניהו. ביקורת על מבקר המדינה. צילום: פלאש 90

ראש הממשלה מתח ביקורת חריפה על דו"ח מבקר המדינה. לאחר השריפה בכרמל מבקר המדינה בחן את מערך הכבאות בארץ. נתניהו התייחס לעובדה שהמבקר לא המליץ בדו"ח על הקמת טייסת כיבוי. "בדצמבר 2010, פרסם משרד מבקר המדינה דו"ח על מערך הכיבוי בישראל. באופן מדהים לא כלל דו"ח מקצועי-כביכול זה שום המלצה להקים טייסת כיבוי, המרכיב החשוב ביותר בכיבוי שריפות יער" אמר נתניהו, והוסיף, "אף על פי כן החלטתי להקים טייסת כיבוי בישראל, והיא אכן הוקמה חודשים ספורים לאחר השריפה. קראנו לטייסת על שם אלעד ריבן ז"ל, לוחם אש גיבור בן 16 שנספה בשריפת הכרמל".

נתניהו התייחס לתפקוד של טייסת הכיבוי בגל השריפות. "ההחלטה להקים את טייסת הכיבוי הישראלית הצילה חיים ומנעה שריפות שטח בקנה-מידה עצום, כולל בגל השריפות הנוכחי" אמר ראש הממשלה.

עודף ביכולת מתעלה על מחסור ביכולת

ראש הממשלה התייחס להבאת מטוס הסופרטאנקר, מטוס הכיבוי הגדול בעולם. לאחר דין ודברים בין גורמי הפיקוד ראש הממשלה החליט לגייס את המטוס האמריקאי למאמצי הכיבוי. "החלטתי גם הפעם להביא לארץ את מטוס הסופר-טאנקר. במקרי קיצון, עדיף שתהיה יכולת-יתר מאשר יכולת-חסר".

%d7%a1%d7%95%d7%a4%d7%a8%d7%98%d7%a0%d7%a7%d7%a8-%d7%91%d7%a4%d7%a0%d7%99%d7%9d
מטוס הסופרטאנקר מבפנים. צילום: רמי מזרחי

כמו כן, ראש הממשלה הוקיר תודה למדינות שהושיטו יד במאמץ להשתלט על השריפות. "פניתי למנהיגים כמו נשיאי רוסיה ואוקראינה וראש-ממשלת יוון, וההיענות הייתה מיידית ומרשימה. אנחנו עוזרים למדינות אחרות, והן עוזרות לנו".

בסיכום דבריו, ראש הממשלה הביע את הערכתו לכוחות הביטחון שפועלים בשטח. "אני מצדיע ללוחמי ולוחמות האש ולטייסים מהארץ ומחו"ל. אני מודה גם לכל כוחות הביטחון וההצלה ולאזרחי ישראל הרבים שמסייעים בהתנדבות למלאכת הכיבוי והשיקום. אתם פניה היפות והאמיתיות של מדינת ישראל".

 

אלעד שור

אלעד שור