מזכ"ל מפלגת מרצ ולשעבר חבר הכנסת מטעמה, מוסי רז, העלה היום פוסט בו הוא מזדעק על פינוי משפחות פלשתיניות מבתיהן למשך שלושה ימים לצורך אימונים של צה"ל. "יאללה, צאו מהבית לשלושה ימים. הצבא צריך להתאמן. לא אמרו לכם את זה כי אתם אזרחי ישראל. אינכם חיים תחת כיבוש.

חמישים משפחות, תושבי הכפרים חומסה, ראס אל אחמר ובורז אל אחמר שבשטחים הכבושים הוצאו מבתיהם למשך שלושה ימים. הצבא צריך להתאמן" כתב רז והמשיך בציניות "מובן שלא בחר לפנות לשם כך כפר בישראל, גם לא התנחלות. יש פלסטינים, מה זה בשבילם שלושה ימים בלי בית".

 

מתוך דף הפייסבוק של אביחי שורשן
מתוך דף הפייסבוק של אביחי שורשן

 

את הפוסט המסלף ראה אביחי שורשן ממייסדי הארגון "האמת שלי" הפועל למען הפצת האמת אודות הפעילות של חיילי צה"ל בשגרה ובמלחמה, ולא עבר על כך בשתיקה. "שכחת פרט קטן. אותן משפחות התישבו בתוך שטח אש כשהן יודעות שמדובר בשטח אימונים צה"לי וכחלק מתפיסת קרקע באופן שיטתי" הוא כתב בתגובה לפוסט של רז והוסיף "אם אתה רוצה לעשות השוואה, אני מציע שתלך ותנסה להתיישב בתוך צריפין, תל השומר או בסיס הקריה. מבטיח שתפונה הרבה יותר מהר מאשר אותן משפחות שמפונות רק כשהצבא מתאמן ולא לצמיתות ובלי קשר לאימונים, כמו שאמור היה להיות ע"פ חוק. אבל תמשיך לספר לציבור שלך רבעי אמיתות, בטוח שהרבה יותר קל לך ככה".

שורשן הבהיר לאחר מכן בעמוד הפייסבוק שלו  כי מדובר בדמוניזציה לחיילי צה"ל וכי ההתיישבות הבלתי חוקית בשטח נעשתה רק לאחר הפיכתו לשטח אש: "כל שטחי האש שהוכרזו, לפני שהם הוכרזו נעשו בדיקות וראו שלא היתה שם כל התיישבות. אפשר לראות את זה בקלות בתצ"אות ישנים מתחילת שנות ה80 שלא הייתה שם התיישבות. כל ההתיישבות באזורים הללו היא יחסית חדשה ומהשנים האחרונות. מדובר לרוב בתושבים שיצאו מהערים שנמצאות בשטחי A ו-B ונכנסו להתיישב בתוך שטחי האש".

מתוך דף הפייסבוק של אביחי שורשן
מתוך דף הפייסבוק של אביחי שורשן

בשיחה איתו ,שורשן מסביר כי נתקל במקרים דומים של פלישת פלשתינים לשטחי אש גם באזור מגוריו במישור אדומים. לדברי חיילים שהתאמנו באזור בשנים 2000-2001 שטח האש היה שממה מוחלטת ולא אזור מיושב. האבסורד הוא כפול- אותם משפחות שפלשו אל שטחי אש והתיישבו שם בניגוד לחוק, אינן מפונות מהמקום בשל עתירות שמגישים ארגוני השמאל לבג"ץ. וכך כאשר צריך צה"ל להתאמן באש חיה והמשפחות מפונות על מנת שלא יפגעו בזמן האימונים, מוצג צה"ל כצבא המגרש משפחות פלשתיניות "תמימות" מבתיהן.

מאיר ליוש ששירת כ-5 שנים באיזור הבקעה, כלוחם, כמפקד וכקצין אמר בשיחה ערוץ 20 כי "תופעת הנדידה לאחר החורף של המשפחות הפלשתיניות, מאזור הכפרים טמון, טובאס, ופרעה – ידועה ואינה חדשה. הם התפרסו בכל השטח שבין הר טמון והר בזק – ובאמצע אזור הר גדיר, וכן ואדי מאלח ואיזור הבסיסים – תבץ, פלס גולני, בקעות, סערה – והיישובים, רועי, בקעות, חמדת, רותם, משכיות.

כחלק מתהליכי כתיבת תיקי תרגיל לטובת אימונים של יחידות בכפיר, הוכנס סעיף שהורה לעדכן בכל פעם את המשפחות המתניידות לשטחים אלו, שמתבצע שם אימון בנשק חי וכי האזור בו הן נמצאות נמצא בתוך משפכי הבטיחות של התרגיל. פעם אחר פעם, נסענו עם ההאמרים עד למשפחות אלו כדי להודיע על כך. המשפחות כמובן צפצפו ולא פינו את האזור מה שאילץ את צה"ל לדחות תרגילים פעם אחר פעם".

צילום:פלאש90
צילום:פלאש90

ליוש מספר כי המשפחות הפלשתיניות לא בחלו בקרבה לבסיסי צה"ל והיישובים בבקעה ובשל כך היה קיים גם חשש מגניבות. "בשנת 2005 בפטרול שביצענו סביב היישוב רועי, תפסנו את בן אחת המשפחות מסתובב בתיק עם 8 רימוני שוקולד צהליים ישנים שאותם הוא תיכנן לזרוק על הסיור ההיקפי של היישוב. בעקבות זה ביצענו פשיטה למחרת על המאהלים שלהם. את הציוד הצה"לי שמצאנו היינו צריכים לפנות עם שתי משאיות".

עובד ארד, מנהל מחלקת השטח בתנועת רגבים, מבהיר כי לפי הצבא ויחידת הפיקוח שטחי אש אינם מוכרזים לפני שנעשה הליך סקר ובדיקה שאין שום התיישבות קבע במקום. במקרה הזה, בחלק מהמקומות היה היתר מתואם עם הרשויות  ומוגבל בזמן לחלק מתושבי הכפרים הסמוכים לרעות עם המרעה בשטח. בניגוד לסיכומים,התושבים ניצלו את ההיתר ואת היעדר הפיקוח על מנת להקים מאחזים בשטח האש.  מאחזים דומים ניתן למצוא בכל שטחי האש מדרום הר חברון ועד צפון השומרון.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20