להצלחה אבות רבים, הכישלון הוא יתום, כך אומר המשפט המפורסם. תיכף נראה שלכל כישלון יש את השורש שלו, הנקודה בה הכל התחיל.

למרות זכיה בגביע המדינה שבכדורסל, ועצם העובדה כי ליגת העל שבכדורסל טרם הסתיימה וגורל האליפות עדיין לא הוכרע, אפשר להצהיר על העונה הנוכחית כעונה הגרועה ביותר בתולדות מועדון הכדורסל של מכבי תל אביב.

הכשלים בעונה הנוכחית רבים מספור, אבל אם ננסה להצביע על הבעיה המרכזית בעונה הנוכחית תהיה זו ללא ספק סוגיית השחקנים הזרים.

לא פחות מ-8 זרים עברו העונה בהיכל מנורה מבטחים, אולמה הביתי של הצהובים, שהיו עד לא מזמן מעצמת על בכדורסל האירופי והעולמי בכלל, ושמה הלך לפניה כמישהי שלמרות הכסף המועט שמשלמת ביחס למועדוני עלית באירופה, החמימות, תחושת המשפחה, והקרקע הנוחה להצלחה, שווים כסף לא מועט.

פתאום, כשהיא עוד מתחרה בזירה האירופית, במפעל היורוקאפ השני בחשיבותו באירופה רק למפעל היורוליג, כשסיכוייה להעפיל לשלב הבא לא קטנים כלל, שמעו ראשי הקבוצה משחקנים זרים בהם התעניינו לחיזוק שוב ושוב תשובות שליליות. מה קרה שם? איך מקבוצה בה כולם רוצים לשחק הפכה מכבי ת"א לכזו שמסרבים לה שחקנים בלי קבוצות כלל?

בכדי להבין את הבעיה, נצטרך לחזור אחורה בזמן. שנתיים ליתר דיוק. אל השיא של המועדון המכבי, הזכיה באליפות אירופה בעונת 2014 תחת אימונו של דייויד בלאט.

הקבוצה שנתקלה בקשיים רבים הצליחה להתחבר לקראת סיום העונה, ובסיומה של העונה שבמהלכה כמעט ופוטר מהקבוצה, הצליח בלאט לזכות בכל התארים כולם שהוצבו בפניו ובפני הקבוצה – אלו המקומיים וזו האירופית הנחשבת ביותר. היה זה לניצחון סנסציוני. התקציב הדל, השחקנים שהגיעו באמצע העונה והניהול הכושל שגם איתו הצליח בלאט לזכות באליפות היוקרתית באירופה.

בהנהלה הצהובה התלהבו מההצלחה וחשבו כי לא צריך להוציא הרבה כסף בכדי להצליח. מה ששם לא השכילו להבין הוא שבשביל זה צריך מאמן שמתווה דרך ברורה, והרבה שקט וסבלנות. אם בכלל.

בלאט עבר לליגת הכדורסל הטובה בעולם ובמכבי מינו במקומו את עוזרו, גיא גודס. לגודס מעלות רבות, אך כשמנחיתים עליו שחקנים בהם לא מעוניין, ולמעשה מתפקד הוא כבובה על חוט, דבר טוב לא יכול לצאת מזה. וכך כמו דומינו ראלי, לאט לאט מתחילה להישחק תכניתה של הנהלת המועדון.

הניצחונות ממאנים להגיע, הלחץ גובר, ובהנהלת המועדון הצהוב יורים ובוכים. שחקנים זרים מגיעים באמצע העונה והגירעון גדל. בקיץ במכבי מכריזים על מהפכה ומחתימים שחקנים משלימים בסכומים נמוכים, או כאלה שפעם היו הבטחה אך כיום סוחבים פציעה, הכל בכדי לחסוך בכסף אותו יצטרכו ממילא להשקיע בהמשך העונה.

אם במכבי רוצים להצליח, הם חייבים להתחיל לשנות את החשיבה שלהם. או כמו שכתב יענקל'ה רוטבליט הגדול, תנו לגדול בשקט.

20 News

20 News