הסופר הישראלי דויד גרוסמן זכה אמש בפרס "מאן בוקר" היוקרתי על ספרו "סוס אחד נכנס לבר". גרוסמן גבר על חמישה מועמדים נוספים, ביניהם הסופר עמוס עוז שהיה גם הוא מועמד. "יש לנו ספרות פורחת ונפלאה ובה כותבים רבים ונפלאים כל כך", אמר גרוסמן בנאום הזכייה בפרס שיזכה אותו ב-50 אלף ליש"ט. את הפרס חלק גרוסמן עם מתרגמת הספר ג'סיקה כהן, שהודיעה כי תתרום את הסכום לארגון השמאל הקיצוני "בצלם". בדבריה, ציינה המתרגמת את פעילות ארגון השמאל הקיצוני שלטענתה חושף את "הפרת זכויות האדם" מצד ישראל.

הסופר דויד גרוסמן. צילום: מרים אלסטר
הסופר דויד גרוסמן. צילום: מרים אלסטר

"אין הרבה טוב שיוצא מישראל, אבל תמיד הייתה ספרות טובה מאוד שיוצאת ממנה", ציינה המתרגמת. "בשבילי הפרס הוא להכיר בציטוטים שמוטטו חומות ומחסומים, להיאבק נגד דה-הומניזציה של אחרים, ולמצוא את השפה להביע את החוויות האנושיות שכולנו חולקים". והוסיפה: "אני לא אבזבז את הנשימה שלי כדי לקוות שהשינוי יבוא מהממשלה הנוכחית של ישראל, אבל אני כן מקווה שהישראלים והפלסטינים יוכלו להתמודד עם כל שמץ של אנושיות ואמונה שהחמיצו. במשך כמעט 13 שנה עובד הארגון על חשיפת הפרות זכויות אדם, שמבצעת ישראל בשטחים הכבושים. לא קל לספר אמת לא מחמיאה ולא נוחה, ובטח שלא קל לגבש אותה. אבל זה חיוני – לא רק בספרות אלא גם בחיים. ואני מקווה שיתאפשר לבצלם להמשיך בכך".

פרס "מאן בוקר" מוענק מידי שנה ונחשב לפרס השני בחשיבותו בעולם הספרות, אחרי פרס נובל. הוא מחולק מ-1968 לספר הכתוב באנגלית, ומ-2005 גם לספר גם לספר המתורגם לאנגלית. "כל משפט נחשב בספר הזה", נכתב בנימוקי הזכייה על ספרו של גרוסמן. "זה ספר קצר ויוצא דופן שמתאר בצורה מדהימה יגון, יתמות מהורים, דרך עיניו של סטנדאפיסט. הדמות של הגיבור מתפרקת לנגד העיניים, אז הוא זורק בדיחות לעבר הקהל., בדיחות שלא עובדות. הוא מדבר על ישראל כולה וגם על הפוליטיקה שלה".

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20