בדואים רכובים על טרקטורונים בוזזים בסיסי צה"ל. צילום: תנועת רגבים

 

אחרי מחאות ודיונים בכנסת, אחרי שלוחמים העלו לרשתות החברתיות תיעודים של חלם בשטחי אש בדרום שבהם נראות כנופיות גנבים שעושים כרצונם בשטחי אש, בצה"ל ובמשטרה החליטו סוף סוף לשתף פעולה ולהלחם בתופעה החמורה, כך מפרסם הבוקר עיתון מעריב. על פי הפרסום ימ"ס דרום, יחידת המסתערבים המובחרת של מג"ב, החלה לפעול בחודש האחרון בשטחי האש של צאלים. המטרה להפגין נוכחות, לבצע מעצרים משמעותיים של כנופיות גנבים ולשדר מסר של עד כאן. גם המשטרה וגם צה"ל מקווים שבתי המשפט יראו בתופעה כחמורה מאוד ומצפים לראות ענישה מחמירה במטרה להרתיע את הכנופיות.

בשבוע הקרוב יתקיים דיון שני בנושא בכנסת הפעם במעמד סגן הרמטכ"ל אלוף אביב כוכבי ומפקדים בכירים בצה"ל ובמשטרה. בין היתר יבחנו שורה של אמצעים שיעבו את האבטחה סביב שטחי האש במטרה להילחם בתופעה. בנוסף הוחלט בצה"ל כי במהלך האימונים תוגבר השמירה על אזורים בהם יאופסן ציוד צבאי.

מודעת המחאה שפרסמו המילואימניקים

 

בחודש אפריל אשתקד פרצה מחאה של מילואימניקים בעקבות הקלות הבלתי נסבלת של הגניבות וחוסר היכולת שלהם להתמודד עם התופעה. מילואימניקים שלחו מכתב לרמטכ״ל גדי איזנקוט בו קראו לו לטפל באופן בהול במכת הגניבות מבסיסים בדרום שעל פי המשטרה מבוצעות על ידי בדואים. בין היתר זועמים המילואימניקים על הפקודות האוסרות על החיילים לבצע נוהל מעצר חשוד מחשש לפגיעה בגנבים. אלון מליק, מילואימניק ופעיל בתנועת "אם תרצו", העומד מאחורי המכתב, כתב לרמטכ"ל בין היתר: "אנו חיילים וקצינים במילואים בשירות פעיל, פונים אליך בבקשה לעצור תופעה מסוכנת, מקוממת ומביישת של גניבות ציוד משטחי האימונים בדרום הארץ תוך סיכון ממשי לביטחון מדינת ישראל. בשנים האחרונות מתעצמת התופעה של גניבות על ידי בני הפזורה הבדואית מבסיסי צה"ל ומשטחי האימונים המקיפים אותם".

מליק מוסיף במכתבו: "כאשר פלוגות החיילים יוצאות מהמאהלים המוקמים בשטחי האש לטובת ביצוע אימונים ותרגולות, הם מלווים כל העת בטרקטורונים של הכנופיות אשר מנהלים תצפית קבועה על מיקום הכוחות המתאמנים במטרה לזהות הזדמנויות לגניבת ציוד, הזדמנויות המצויות בשפע לאור העובדה שהחיילים עסוקים לרוב באימון ולא בשמירה בלתי פוסקת על ציודם. מעבר לתופעת הגניבות המקוממת לכשעצמה הדבר מהווה גם סיכון ביטחוני מהמעלה הראשונה. לדאבון ליבנו, אחת לכמה זמן נחשף תא חדש של אידיאולוגיה קיצונית שמפעיל את השפעתו על חלק מבני הפזורה בנגב. היכולת להגיע בצורה יום-יומית עמוק לתוך מאהלי הכינוס של החיילים המתאמנים, בשילוב ההשפעות הנ"ל, מזמנת פצצת זמן שרק ממתינה להתפוצץ ולעלות במחיר דמים".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון