פרופ' שמחה גולדין, אביו של סגן הדר הי"ד, פנה היום (ה') במכתב אישי לכל אחד מחברי הקבינט המדיני-ביטחוני, זאת על רקע הדיווחים על התקדמות במגעים להסדרה בינלאומית ברצועת עזה. במכתבו דרש גולדין מהשרים שלא לחזור להבנות סיום מלחמת 'צוק איתן' מבלי לתקן את מחדל "הפסקת האש" הקודמת, במסגרתה נחטפו הדר ואורון, ומבלי להשיב את החיילים ואת האזרחים.

פרופ' שמחה גולדין

"אתה מסכן את חיילי צה"ל"

"כחבר בקבינט, אינך יכול לחזור להבנות סיום מבצע צוק איתן, לפני שחמאס מחזיר את החיילים שנהרגו ונחטפו כתוצאה 'מהבנות', כתוצאה מ'הפסקת אש'", כתב לכל אחד מחברי הקבינט. "אתה יודע כי הפסקת האש מאז לא הסתיימה כי הבנים לא חזרו הביתה. אם תצביע שוב להסכם הפסקת אש עם החמאס, מבלי לתקן את מחדל הפסקת האש הקודמת, אתה מסכן את חיילי צה"ל וחוזר באופן נפשע על המחדל של שנת 2014. דמם בראשך, גם אם תכבס את המונח "הפסקת אש" ותקרא לו "הבנות", "שקט ביטחוני". אזרחי מדינת ישראל אינם טיפשים. קח את זה בחשבון, בחשבון המוסרי שלך, ובחשבון הפוליטי".

נחטפו בחסות "הפסקת האש". החללים השבויים הדר גולדין ואורון שאול הי"ד

 

"אפשרת להכפיל את מספר שעות החשמל בעזה ללא העמדת דרישה מוסרית ולגיטימית"

פרופ' גולדין כתב לשרים כי הוא חש אכזבה קשה מכך שישראל אינה פועלת מול קטאר על מנת להשיב את הבנים מעזה. "קטאר הינה ציר מרכזי בעלת יכולת להשפיע על הנהגת חמאס, וממשלת ישראל לא מנצלת את המעורבות הקטארית להשבת החיילים והאזרחים. אתה כחבר קבינט יודע עד כמה אפשרת את המעורבות הקטארית בעזה מבלי שתדרוש כתנאי את החזרת החיילים, מבלי שתדרוש שקטאר תביא את החמאס למשא ומתן על החיילים, מבלי שתנצל את החשש של החמאס מכך שהאוכלוסייה העזתית תרים ראש בעת החורף הקר. אתה אפשרת להכפיל את מספר שעות החשמל בעזה ללא העמדת דרישה מוסרית ולגיטימית, המגובה גם בחוק הבינלאומי, לגרום לכך שהחמאס יביא חזרה את החיילים. גרוע מכך, אתה שותף להשתקה ולספינים מסביב ל"הסדרה".

"הסחיטה הצליחה עד עכשיו". מנהיג חמאס יחיא סינוואר. צילום: פלאש 90

 

עוד כתב פרופ גולדין, כי "השבוע שוב נכנעת לאיומי האויב, איומי סחיטה של יחיא סנוואר הדורש חמישה עשר מיליון, במזומן. הסחיטה הצליחה עד עכשיו ואתה שותף לכך. ככה מקבלים סיוע מהתורכים, ככה מקבלים משאיות מלט לבניית מנהרות, וככה מקבלים דלק. ועדיין אתה לא דורש את החיילים".

מטה המאבק למען הדרום: "לא נסכים בשום פנים ואופן להסדר מסוג זה"

גם מטה המאבק למען הדרום מגיב להסדרה המתגבשת. "כולנו ערים לדיווחים שמתפרסמים בתקשורת אודות ההסדרע המתגבשת בין ישראל לארגון הטרור חמאס, ובשום דיווח לא נאמר שחמאס הבטיח שקט ממושך / פירוז הרצועה מנשק או לפחות הבטחה לאי התעצמות", מסרו.

אזעקת צבע אדום בהפגנת תושבי העוטף בתל אביב. צילום: מרים אסלטר, פלאש 90

 

חברי המטה הבהירו: "אנחנו תושבי ואזרחי מדינת ישראל לא נסכים בשום פנים ואופן להסדר מסוג זה ומודיעים בזאת שאם הסדר כזה יחתם אנחנו ננקוט בצעדי מחאה דרסטים! אנחנו דורשים ביטחון אמיתי ומיידי שאינו קצוב בזמן".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20