נשיא המדינה רובי ריבלין הגיע היום (ב') לביקור במועצה האזורית בית אל לרגל חנוכת בית המדרש החדש בישיבה בבית אל.

בדבריו אמר הנשיא: "זכיתי כבר פעמיים להדליק נרות חנוכה בבית אל, פעם אחת בגבעת האולפנה ופעם נוספת בבית המדרש הישן של הישיבה. כשלמדתי גמרא בבית הספר, וקצת עם אבא שלי, לימדו אותי שבפעם השלישית זו 'חזקה'. אז החל מהיום, הנה כבר יש לי 'חזקה' להדליק איתכם נרות חנוכה. אבל ה'חזקה' היא לא רק שלי. ה"חזקה" היא שלכם, של כולנו, של עם ישראל כולו".

הנשיא המשיך ואמר: "כאן בבית אל, אנחנו מתחברים באופן העמוק ביותר לשורשים שלנו, ליעקב אבינו, לשאול הפועל במכמש ובהר בית אל, ואחר כך לימי המכבים, ליהודה שצבאו מובס, בקרב אלעשה, בהר חצור. זו ההיסטוריה שלנו, זו הארץ שלנו, זו האדמה שעיבדנו אותה ונאבקנו עליה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין בביקור בבית אל ובהדלקת נר שלישי בישיבה. צילום: חיים צח / לע"מ
נשיא המדינה ראובן ריבלין בביקור בבית אל ובהדלקת נר שלישי בישיבה. צילום: חיים צח / לע"מ

"חג החנוכה במסורת היהודית הוא סמל לניסים, סמל לאור ולגבורה,״ המשיך הנשיא ואמר: ״בכל שנה, אנו חוזרים ומספרים על נס פך השמן ועל גבורת המכבים. ערך הגבורה עובר כחוט השני בהיסטוריה של העם היהודי, עד ימינו. הגבורה היהודית איננה רק גבורת הלוחמים בשדה הקרב, זוהי גם גבורה ציבורית ואזרחית, אישית וקולקטיבית, יומיומית שנוגעת בכל תחומי החיים. גבורה שהיום מסמלים אותה אתם המתיישבים ביהודה ושומרון, החלוצים לפני המחנה שמתמודדים יום יום עם מתקפות טרור, פגיעות בנפש ובגוף, חרמות בינלאומיים, סנקציות, בידוד, דה לגיטמציה וחוסר וודאות. עם קשיים רבים ומורכבים. למעלה מאלפיים שנה שאנו זוכרים ומזכירים את סיפור גבורת המכבים. ניצחון המעטים על הרבים. ניצחונה של האמונה על הספק. גם עכשיו בימים אלו ממש, אנו מתמודדים עם החושך ומדליקים את האור. אנחנו ממשיכים ונמשיך להיאבק על קיומנו ועל זיקתנו לכל מרחבי ארצנו. נאבקים ולא נבהלים״.

הנשיא הדגיש: ״אנחנו נמצאים בהתמודדות מורכבת שאין לה פתרונות פשוטים ביחסים שבין העמים היושבים כאן. מאז ששבנו לארצנו ניחתו עלינו משברים ואתגרים לא פשוטים, ואנו מצויים ממש בימים אלו באתגר מעין זה. דבר אחד אנו יודעים: נאמנות לשורשינו ולארצנו ומחויבות לעקרונותינו כמדינה יהודית ודמוקרטית, הם שהבטיחו והם שיבטיחו את יכולתנו לעמוד בפני כל אתגר המונח לפתחינו".

"אחדותו של העם, שבטי ישראל, דרושה והכרחית כדי לשמור על ההמשכיות והרציפות. כולנו יודעים כי "יעקב אבינו לא מת" כי בבית אל ובנתיבות, בגוש עציון ובשדרות בירושלים ובהרצליה חַיִּים וְקַיָּמִים בָּנָיו ובנותיו. עוֹד אָבִינוּ חַי וְעַם יִשְׂרָאֵל חַי. ברוכים תהיו חג חנוכה שמח".

בתום דבריו, הדליק הנשיא את הנר השלישי של חנוכה יחד עם הרב מלמד.

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם