השר לענייני ירושלים ומורשת, זאב אלקין, הכריז אמש (ב') כי משרדו החליט להעניק לנשיא ארה"ב את אות 'מגן ירושלים'. הפרס הוא יוזמה חדשה, שהגה המשרד לענייני ירושלים ומורשת בשנה שעברה לרגל חגיגות היובל לשחרורה ואיחודה של ירושלים. מטרת הפרס להעניק אות הוקרה לאזרחים זרים שפעלו למען ירושלים המאוחדת.

לא יאכזב. הנשיא דונלד טראמפ בבית הלבן. צילום: רויטרס

 

הוועדה התכנסה ובחנה מועמדויות של עשרות מועמדים שהגיעו בעקבות הפרסום בתקשורת ובקרב נציגויות ישראל בחו"ל. המועמדים כללו אנשים ממגוון רחב של תחומי עיסוק ופעילות – מראשי מדינות ומדינאים, פעילים חברתיים וציבוריים וכלה בזוכי פרס נובל.

השר אלקין סיפר כי "בסופו של דבר, עקב יחודיות העיתוי ועקב פריצת הדרך המדינית יוצאת הדופן, החליטה הוועדה כי בסבב הראשון של העיטור, לשנת תשע"ח, יהיה זוכה בודד – שהוא כמובן, האיש שבזכותו אנו חוגגים השנה 'איסרו חג' ליום ירושלים, נשיא ארצות הברית, דונאלד טראמפ".

"הנימוקים ברורים". נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בביקור בכותל בחודש מאי שעבר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

"הנימוקים לזכיה שלו הם ברורים", הסביר אלקין. "הנשיא טראמפ תרם באופן משמעותי לבירתה של ישראל בכך שהכיר בירושלים כבירת ישראל – ולא הסתפק רק בזאת אלא אף העביר את השגרירות האמריקנית באופן רשמי לירושלים בלוחות זמנים מהירים במיוחד".

"אין ספק שאירוע הזה ילמד בהיסטוריה כקו פרשת המים במעמדה של ירושלים ותשפיע רבות על מעמדה הבינלאומי של ירושלים", סיכם אלקין.

חומות העיר העתיקה אמש. צילום: קבוצת מדברים תקשורת
לינור בר-אל

לינור בר-אל