תיאטרון אל- מידאן
תיאטרון אל – מידאן. צילום: Hanay, ויקיפדיה

הבוקר (ב') קיים בית המשפט העליון דיון בעתירת תיאטרון אל מידאן. המדינה הגישה את תשובתה לעתירה העוסקת בהקפאת תקציבי השנים 2016 ו-2017 לתיאטרון על סך למעלה משני מליון שקלים. זאת על אף חתימה ההסכם פשרה בין הצדדים.

משרד התרבות והספורט טען בפני נשיאת ביהמ"ש העליון, אסתר חיות והשופטים יצחק עמית ויעל וילנר כי תיאטרון אל מידאן אינו זכאי לתקצוב ולתמיכה בשנת 2016 משום שלא עמד בתנאי הסף הנדרשים מתיאטרון רפרטוארי קטן. "לפי מבחני התמיכה לא מגיע לתיאטרון תקציב", הסכימה הנשיאה חיות. "לא עמדתם בתנאים לשנים 2016 ו-2017, האם הסיבה שלא עמדתם היא כי אתם לא מתקרבים למספר ההרצות הנדרש?", שאלה.

נשיאת בית המשפט העליון הנכנסת, השופטת אסתר חיות. צילום: פלאש 90
נשיאת בית המשפט העליון הנכנסת, השופטת אסתר חיות. צילום: פלאש 90

רגב: "הגיע הזמן להפסיק את הנחות הסלב לאל מידאן"

"התיאטרון אינו עומד בקריטריונים הבסיסיים של תיאטרון הנדרשים מכל תיאטרון נתמך בישראל", ציין עורך הדין המייצג את משרד התרבות והספורט. עוד לדברי המדינה, אל מידאן קיבל הנחות והטבות שאף מוסד תרבות במדינת ישראל אינו מקבל פעם אחר פעם. ועדת התמיכות נתנה ארכה אחרי ארכה בהגשת הבקשה הגם שהוא נכשל בהצגת המסמכים ובאף אחד מתנאי הסף. "אילו היה מדובר בתיאטרון אחר בקשתו הייתה נדחית ולא נדונה כלל".

"משרד התרבות והספורט וועדת התמיכות של המשרד פעלו מלפנים שורת הדין פעם אחר פעם ולראייה על אף שהציג אישור ניהול תקין רק בנובמבר הגם שהחוק מחייב עד פברואר הניהול הוכר רטרו אקטיבית מתחילת השנה, הטבה שלא ניתנה מעולם לאף גוף תרבות במדינת ישראל. כל החלטה שתכיר באל מידאן כתיאטרון הזכאי לתמיכה פוגעת בעיקרון השיוויון שהוא בבסיס מערכת התמיכות במדינת ישראל", טענה המדינה.

שרת התרבות והספורט מירי רגב בירכה על דברי הנשיאה חיות. "אני מצפה שלאור אמירותיה של השופטת חיות בית המשפט העליון יקבל את עמדת ועדת התמיכות של משרד התרבות. תיאטרון אל מידאן מזמן אינו מתפקד כתיאטרון, והגיע הזמן להפסיק לתת לו הנחות סלב. כל מוסד תרבות יפעל על פי הקריטריונים המקובלים, גם אם שמו הוא אל מידאן. כל מוסד תרבות המבקש להיות נתמך חייב לעמוד באמות המידה והקריטריונים במבחני התמיכה. תיאטרון אל מידאן רחוק מאוד מאמות המידה המינימליות להגדרה המינהלית אפילו של תיאטרון קטן. אנו קרובים יותר מתמיד להביא לסוף האבסורד לפיו כספי ציבור מועברים לתיאטרון אל מידאן".

בעתירה שהגיש התיאטרון, נפרסה השתלשלות העניינים מאז תחילת משבר הצגת ״הזמן המקביל״, המציגה הזדהות עם המחבל וואליד דקה שרצח את החייל משה תמם הי"ד, בעקבותיה הקפיא משרד התרבות את תקציב התיאטרון לשנת 2015. היועמ״ש קבע כי השרה רגב לא יכולה לערב שיקולי תוכן בקביעת התמיכה הכספית ליצירות תרבות, בשל פגיעה בחופש הביטוי. היועמ"ש המליץ דאז לצדדים להגיע להסכם ובכך נחתם הסדר הפשרה במרץ 2016. מיום חתימת ההסכם, לדברי אלמידאן, המשרד פועל להפרתו באפן מעשי.

שרת התרבות מירי רגב. צילום: פלאש 90
שרת התרבות מירי רגב. צילום: פלאש 90

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20