היום מציינים בארה"ב וברחבי העולם 16 שנים למתקפת הטרור ה-11 בספטמבר בבנייני התאומים במרכז הסחר העולמי בניו יורק. לא רבים יודעים אבל הקורבן הראשון של המתקפה הוא אזרח ישראלי-אמריקני, דניאל מארק לוין, שנרצח בזמן שנאבק בחוטפי המטוס עליו שהה.

דניאל לוין הי"ד. צילום: מתוך אתר חברת AKAMAI
דניאל לוין הי"ד. צילום: מתוך אתר חברת AKAMAI

לוין הי"ד נולד ב-14/5/1970 בדנבר, קולרדו שבארה"ב ועלה עם הוריו ושני אחיו לישראל בגיל 14. המשפחה קבעה את מקום מושבה בגבעה הצרפתית בירושלים. לוין שהשתעמם בבית הספר לימד את עצמו מתמטיקה ובילה זמן רב מול מחשב ה-Apple II שרכש אביו, אחד המחשבים האישיים המוקדמים ביותר. התלמיד המחונן גיבש דעות פוליטיות נחרצות בייחוד בכל הנוגע ללוחמה בטרור. כשבגר התגייס לוין לצה"ל ושירת בסיירת מטכ"ל. במהלך שירותו הכיר את אן רעייתו. הוא השתחרר לאחר 4 שנים כקצין בדרגת סרן.

לאחר השחרור החל הצעיר המבריק בלימודי תואר ראשון ושני במתמטיקה ובמדעי המחשב בטכניון. בשנת 1995 הוכרז כסטודנט מצטיין ובמקביל עבד בחברת IBM בחיפה וכעוזר הוראה. לוין החליט לאתגר את עצמו פעם נוספת ולנסות להתקבל לדוקטורט באחת מעשרת התכניות המובילות בארה"ב למדעי המחשב. הוא התקבל לכל עשרת התכניות. בשנת 1996 החל את לימודי הדוקטורט באוניברסיטת MIT במסצ'וסטס ועסק בתורת סיבוכיות ובאלגוריתמים. הוא תיכנן לשוב עם סיום לימודי לישראל כפי שהבטיח לאביו וללמד בטכניון או לחזור לשרת בצה"ל. חבריו ללימודים הכירו אותו כאדם חרוץ בעל מוסר עבודה, אך גם כבדחן שלא פעם ביצע עליהם מתיחות.

לוין האמין שיש לפתוח את בעיית התנועה ברשת האינטרנט שהייתה קורסת בקלות מעומס השרתים באותה התקופה. הוא פיתח אלגוריתם יחד עם הפרופסור למתמטיקה יישומית תום לייטון והשניים הגישו אותו כהצעה לתחרות באוניברסיטה, אך ההצעה לא העפילה לשלב הסופי. בעקבות כך החליט לוין בשנת 1998 להשהות לימודיו ולהקים יחד עם לייטון את חברת "אקאמאי". לייטון שימש כמדען הראשי של החברה ולוין כסמנכ"ל הטכנולוגיה.

החברה האיצה את מהירות הגלישה ברשת האינטרנט ע"י הקמת חוות שרתים במדינות שונות לנוחיות הגולשים המקומיים. שנה מאוחר יותר הונפקה החברה בבורסה ומניותה עלו פי חמישה כבר ביום הראשון להנפקתה. ב-31/12/1999 האמיר ערכה של מניה בחרה ל-327$. הונו של לוין הוערך אז בכ-3 מיליארד דולרים ועד היום מובילה אקאמאי בתחומה כאשר ענקיות טכנולוגיה כמו מיקרוסופט, פייסבוק וגוגל נמנות עם לקוחותיה.

ב-11/9/2001 עלה לוין על טיסה 11 של חברת אמריקן איירליינס מבוסטון ללוס אנג'לס לצורך השתתפות בוועידת אינטרנט ופגישה עסקית עם לקוחות. על המטוס היו 9 אנשי צוות, שני טייסים ו-81 נוסעים. עפ"י דיווחים, לוחם הסיירת לשעבר ניסה להיאבק במחבלים חוטפי המטוס ונרצח ע"י המחבל סאטסם אל סוקאמי שישב מאחוריו. המטוס התרסק לבסוף על מגדל התאומים הצפוני, ראשון מתוך ארבעה מטוסים שנחטפו. לוין נחשב לקורבן הראשון של המתקפה. הוא היה בן 31 במותו והותיר אחריו אישה אן ושני ילדים איתן ואיתמר.

מגדלי התאומים לאחר פיגועי ההתרסקות ב-11/9/2001. צילום: רויטרס
מגדלי התאומים לאחר פיגועי ההתרסקות ב-11/9/2001. צילום: רויטרס

נוכחותנו של לוין במשרדי אקאמאי בקיימברידג' מסצ'וסטס עדיין מורגשת. תמונה שציירה אימו עודנה תלויה על הקיר ובמרחק רחוב אחד ניצבת כיכר על שמו. בשנת 2012 רכשה החברה את המתחרה הגדולה מישראל "קוטנדו" וכך זכה לוין לנוכחות במדינה אותה כל כך אהב. בפקולטה למדעי המחשב ב-MIT ישנה כיכר על שמו של לוין וכן פרס המאמר המצטיין בכנס STOC נקרא על שמו של לוין, כנס בו התפרסמה עבודה שכתב על ביזור מידע ברשת.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20