ישראל מנסה כבר תקופה ארוכה להכתיב קווים אדומים חדשים מאז הבינה שאיראן החלה להתבסס בסוריה. מה שקרה לפנות בוקר בגבול הצפון מוכיח כי אסד לא רק קיבל חזרה את מדינתו שנפלה בידי מורדים, הוא גם קיבל רוח גבית מאיראן, רוסיה וחיזבאללה, ובמקום להתיישר עם הקווים האדומים שישראל ביקשה לשכתב הוא הכתיב קווים משלו.

אנשי חיל האוויר וחוקרי מז"פ בודקים את שרידי מטוס ה-F16 שהתרסק בצפון כתוצאה מירי נ.מ סורי. צילום: רויטרס

אסד הזהיר, ישראל הקשיבה אבל לא הפנימה. בניגוד לעמדת הצבא אני לא חושב שמדובר בפעולה שהצליחה באופן מלא. כאשר מטוס קרב מסוג אף 16 שנופל מעל שמי הגליל לאחר שטיל רודף אחריו ומפיל אותו, אי אפשר לציין מבצע תקיפות בסוריה כמשימה שהצליחה באופן מלא.

בצה״ל אפשר להגיד בנושא הרבה דברים, ״טייסנו שבו בשלום״ זה לא משפט שאפשר להגיד הערב. טייס קרב נפצע באורח קשה, טייס נוסף באורח קל ומטוס קרב התרסק סמוך ליישוב בגליל. עכשיו תדמיינו לכם מה היה קורה אם הטיל היה מפיל את המטוס מעל שמי סוריה, מה היו אומרים היום בצה״ל אם שני הטייסים היו נופלים בידיים איראניות? או למשל שהמטוס היה מתרסק על בניין מיושב עם עשרות דיירים. אסון כזה היה משורטט כניצחון בנוק אאוט של האיראנים וזאת מבלי שבכלל יצאנו לקרב.

טייס המטוס שנפצע קשה מגיע לבית החולים רמב"ם..צילום: שי וקנין/TPS

ההבדל הגדול בין ישראל יוצאת לעימות צבאי בצפון לבין השאלה מה עשו הערב הפועל חיפה מול רעננה עובר ליד המזל. אם חס וחלילה אחד מן התרחישים הלא דמיוניים שתיארתי היה מתממש, ברור לכולם שהיינו עכשיו במקום אחר, בטח לא בשלב הסיכומים. צה״ל הצליח לפתח יכולות רבים מאוד בכל הקשור לשמירה על העליונות האווירית. מה שקרה לפנות בוקר צריך להדליק שורה של נורות אדומות. בפעולה יחסית פשוטה, 8 מטוסי קרב בשני מבנים ביצעו תקיפות בסוריה ואיבדנו מטוס קרב.

עכשיו תתארו לעצמיכם מה יקרה ביום בו נפגוש את העוצמה של חיזבאללה. ואם כבר בחיזבאללה עסקינן, ארגון הטרור פותח עכשיו קלסרים וכותב מחדש את נוהל הגנת השמיים של לבנון. נסראללה צפה היום מהצד וראה נקודת תורפה דרמטית. הטלפון הראשון שלו אחרי ההבדלה הוא לאיראן ״תשלחו לי טילי נ״מ והרבה״ יבקש נסראללה מפטרוניו בטהרן. במקום שישראל תשב הערב ותתהדר במבצע מוצלח מאוד היא תתמודד החל ממחר עם אתגר חדש, איך מונעים מטיל נ״מ סורי להפיל מטוסי קרב.

שרידי טיל נגד מטוסים מסוג s-125 שנורה ע"י צבא סוריה
כוחותינו בגבול ישראל-סוריה, היום. צילום: פלאש 90
סיור של כוחותינו במטולה, היום. צילום: פלאש 90
שרידי מטוס ה-F16 שהופל בצפון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון