ראש הממשלה בנימין נתניהו, נתן אתמול (ה') באו"ם אולי את הנאום הטוב ביותר שלו בשנים האחרונות.

נאום נתניהו בעצרת האו"ם. צילום: רויטרס

 

הנאום היה יסודי, הקיף את קשת הנושאים איתם ישראל מתמודדת וחשף נתונים חדשים שגיבו את הטענות שלו.

בלי משפטי הקדמה הוא פתח עם איראן וחזר שוב על כוונתה האמיתית. נתניהו הדגיש, כמו שהוא יודע לעשות פעם אחר פעם, שאיראן רוצה לפתח נשק גרעיני בניגוד לטענות שלה. ההדגשה הזו וחשיפת המתקן בטהרן נועדו להביך את איראן מצד אחד ומצד שני לחשוף את הצביעות של מערב אירופה.

בעניין הזה נתניהו הגדיר אתמול בצורה מאוד ברורה מי הם הרעים: מנהיגי איראן ומדינות מערב אירופה, לעומת העם האיראני, מדינות ערב המתונות, ישראל ואמריקה בהובלת הנשיא טראמפ לו הוא הודה באופן אישי ומכבד.

את מערב אירופה האשים נתניהו למעשה באנטישמיות ואמר שהם לא למדו שום דבר מהשואה. ואכן, הנחישות האירופית לעזור לאיראן על אף שהם יודעים את האמת, ולמרות ניסיונות הפיגוע שאיראן הובילה על אדמת אירופה – בלתי ניתנים להסבר, אלא רק כשנאה הישנה והמסורתית של הנוצרים במערב אירופה כנגד היהודים.

בעיני, החשיפה הדרמטית יותר הייתה זו של מתקני ייצור הטילים המשופרים בלב ביירות. ברגע שישראל חשפה את קיומם ומיקומם, החל השעון לתקתק עד שהם יושמדו או שחיזבאללה יבינו את הרמז ויזיזו אותם ממקומם.

ברהיטות ובשכנוע עצמי רב, הראה ראש הממשלה את ההבדל בין עם חפץ חיים כעם ישראל, לבין האויבים שלנו שמתכתבים ללא הרף עם המוות. הגדיל לעשות בעניין הזה אבו מאזן, חברם של אולמרט וליבני, שפשוט שיבח את המחבלים שרוצחים יהודים. הפליאה מליאת האו"ם שמחאה לו כפיים על דברי התועבה הללו.

אבו מאזן על בימת הנואמים בעצרת הכללית של האו"ם. צילום: רויטרס

 

נתניהו הראה שאותו אבו מאזן שמשבח מחבלים ומממן אותם, לא יכול לדבר על מוסר וגזענות כאשר בנוסף לדברים חמורים אלו הוא מכחיש שואה.

ולאחר המחמאות הרבות צריך לומר שגם בחזית הצפונית וגם מכיוון יהודה ושומרון ועזה העננים מתקדרים לקראת החמרה במצב לעבר מלחמה.

עד כה, תמרן נתניהו באומנות מול אויביה השונים של ישראל, אבל יכול להיות שקצב האירועים יפר את ההבלגה שכפה על עצמו לצד פגיעות מדויקות בהתעצמות האויב. מיד אחרי החגים נראה לאן פנינו מועדות.

שמעון ריקלין

שמעון ריקלין