המשלחת בראשות מפקד חיל האוויר חזרה הבוקר כמתוכנן מרוסיה לאחר שהמריאה לאחר כיפור כדי להסביר לרוסים מה קרה בלילה בו הופל המטוס מעל שמי סוריה בעת שחיל האוויר תקף בלטקיה שבסוריה.

ראש הממשלה נתניהו לצד הנשיא פוטין במצעד יום הניצחון בכיכר האדומה במוסקבה. צילום: לע"מ

 

המשלחת כללה קצינים מאגף המבצעים ומאמ״ן. גורם צבאי סיפר בתדרוך כי המשלחת הציגה תמונת מצב מתואמת עם הדרג המדיני. המשלחת סיימה מספר פגישות שמולה ישב מפקד חיל האוויר הרוסי וקצינים נוספים. המפגש התקיים במשרד ההגנה הרוסי.

"בתחילת המפגש המשלחת הביעה תנחומים על האירוע המצער תוך הדגשה כי מ  שהפיל את המטוס הם הסורים", סיפר הגורם הצבאי.

"הצגנו באופן מפורט את פרטי האירוע. הראנו את ההתבססות האיראנית בסוריה והעברת הנשק לחזבאללה. הצגנו דוגמאות ומידע מודיעיני והצגנו למה תקפנו בלטקיה כולל ההקשר שלה במלחמה שישראל מנהלת בין המלחמות".

עוד הוסיף הגורם הצבאי: "הצגנו את אירוע נפילת המטוס הרוסי על ידי אש נ.מ סורית,  כשהמטוסים הישראלים נמצאים בשטח ישראל. האש מפילה את המטוס מתרחשת כשהמטוסים הישראלים כבר היו בנחיתה".

עוד הוסיף הגורם הצבאי  כי "הצגנו את ההקלטות של התיאום עם הרוסים לפני התקיפה. ההבנה שלנו שהמפגש היה ענייני, מקצועי וראוי. כל השיח התבסס על עובדות על בסיס הקלטות ומפות".

פגישת מפקד חיל האוויר נורקין קיימה עם מפקד ובכירי חיל האוויר הרוסי. צילום: דובר צה"ל

 

על פי הגורם הצבאי גם ברגעים אלו התקיימה שיחה במסגרת מנגנון התיאום. והערכות הן כי הוא לא יפגע.

"אנחנו בתחושה שהנתונים התקבלו ונשאלנו שאלות "הבהרה", הסביר הגורם הצבאי. "אנחנו בתחושה שסוגיית הטענה שעלתה לאורח כל הדרך על שימוש בפרובוקציה, הצלחנו להציג לא מעט הוכחות שזה לא נכון. "המטרה היחידה שלנו הייתה לפגוע בהתבססות האיראנית ולא הייתה שום כוונה לפגוע באף אחד אחר בסוריה".

לסיכום אומר הגורם הצבאי כי "ישראל הבהירה את האינטרסים שלה בצורה חדה וברורה. האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל שנקבעה על ידי הדרג המדיני ובכוונתנו להמשיך לפעול לפיהם".

הגורם הצבאי הוסיף כי ישראל הזמינה את הרוסים להמשיך להגיע לישראל ולהיחשף לחומרים ככל שיחפצו. לסיכום מבהיר הגורם הצבאי  כי "לא נקבעו שום שינויים במנגנון התיאום מול הרוסים".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון