העימותים בעמונה. צילומים: TPS, נוער עמונה

כוחות משטרה הגיעו היום (ה') לעמונה על מנת לאפשר פינוי מהמקום של שני מבנים שהוצבו, לטענת המשטרה, שלא כחוק. במקום התבצרו החל משעות הלילה כ-300 נערים ועד מהרה החלו להתפתח עימותים במקום.

הכוחות השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות כדי להשתלט על הנערים. לפי המשטרה, "23 שוטרים פונו לבתי החולים כתוצאה מיידוי אבנים וחבלות שבין היתר כללה דקירת קצין בידיו על ידי עצם חד". צוותי מגן דוד אדום שהוזעקו למקום פינו את כלל הפצועים לבתי החולים בירושלים.

פינוי המתבצרים בעמונה. צילום: הודיה סעדיה/TPS

 

"7 חשודים בגין האלימות נעצרו עד כה וייתכנו מעצרים נוספים בהמשך", נמסר מהמהשטרה. לדבריה, "הכוחות שעלו למקום נתקלו באלימות קשה מאוד מצד עשרות מתפרעים שיידו אבנים, הבעירו צמיגים והשליכו ברזלים לעבר הכוחות".

אחרי הפינוי, עשרות מפגינים חסמו את הכניסה לשכם, סמוך לצומת חטיבת שומרון, כמחאה.

פינוי עמונה הבוקר. צילום: הודיה סעדיה/TPS

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' שהגיע לתמוך בנוער המתבצר בעמונה, מסר משם כי "‏מאות בני נוער נפלאים, שחדורים באהבת הארץ ונאחזים בה במסירות, נמצאים עכשיו בעמונה בקור מקפיא וערוכים למחות נגד העוול של פינוי נוסף שם".

הוא הפנה אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה נתניהו ואמר כי "שום ביקור מוצלח של ‎נתניהו בברזיל לא יאפיל על הפגיעה של נתניהו בהתיישבות. בידיו להכשיר חוקית את השיבה הביתה לעמונה תוך חמש דקות. הוא מחליט לא לעשות זאת ומעדיף לפנות. את עמונה הוא יפנה אבל את חאן אל אחמר לא. ביבי חלש מול ערבים וחזק נגד יהודים. הרוח הגדולה של הנוער הנהדר הזה תנצח".

"הבתים נרכשו כחוק"

גם בהודעה רשמית שיצאה מטעם מפלגתו, 'האיחוד הלאומי', תוקפים את רה"מ נתניהו ואומרים כי "כנראה שקמפיין הבחירות של ראש הממשלה מתחיל בפינוי יהודים מאדמתם". לדבריהם, "הבתים בעמונה נרכשו כחוק. ראש הממשלה יכל לפתור את הבעיות הביורוקרטיות בהינף יד ולחזק את ההתיישבות. במקום זאת, העדיף להמשיך במסורת אותה הנחיל כל הקדנציה שלו ולפרק ישובים יהודיים".

פינוי עמונה הבוקר. צילום: הודיה סעדיה/TPS

 

עוד נמסר מ'האיחוד הלאומי' כי "האצבע קלה על ההדק בכול מה שקשור להתיישבות היהודית ביהודה ובשומרון. לא ראינו את הפזיזות הזאת בחאן אל-אחמר שעדיין יושבת על תילה וניראה שרחוק היום שהיא תהיה. ראש הממשלה נתניהו, נמאס לנו מהבטחות ודיבורים. אנחנו רוצים מעשים. ככה לא מחזקים את ההתיישבות. ככה לא מכריעים טרור. את המצע הזה שלך בוחרי הימין לא ישכחו בקלפי".

פינוי עמונה הבוקר. צילום: הודיה סעדיה/TPS

 

יו"ר המפלגה, השר אורי אריאל, קרא מצידו לראש הממשלה במהלך הפינוי "להורות על הפסקת הגירוש מעמונה לאלתר ולהעביר הכוחות לפינוי חאן אל-אחמר שבג"ץ התיר לפנותו".

חאן אל-אחמר. צילום: דוברות ישראל ביתנו

 

גם יו"ר מפלגת 'ישראל ביתנו' ח"כ אביגדור ליברמן הצטרף להשוואה למאחז הבדואי-פלסטיני וצייץ: "אדוני ראש הממשלה, תקיים את החלטת הקבינט ותפנה את חאן אל-אחמר".

"פעלת הבוקר במהירות לפנות את עמונה, היכן נעלמת אותה הנחישות והמהירות בפינוי המאחזים הבלתי חוקיים חאן אל אחמר וחמולת נוואג'עה ליד סוסיא?", הוא תהה, "זאת ממשלת ימין רק בדיבורים לא במעשים".

מרצ: "בימין צמחו מליציות אלימות, מסוכנות ומזויינות"

מנגד, במפלגת 'מרצ' אמרו הבוקר כי "בימין צמחו מליציות אלימות, מסוכנות ומזויינות. כל עוד הפוליטיקאים מהימין והמרכז לא מפרקים אותם מהמאחזים ומהכוח הם רק יתגברו ויהוו סכנה לעתיד מדינת ישראל. אלה לא עשבים שוטים אלא יער פרא".