קרויף ובן זקן. צילום: פייסבוק
קרויף ובן זקן. צילום: פייסבוק

 

בניסיון להפיג את המתח והלחץ לקראת המשחק מול מכבי תל אביב, קפטן בית"ר ירושלים איתי שכטר, אמר לחבריו לקבוצה כי בסיום המשחק הערב בית״ר תכבוש את המקום הראשון. בן זקן מנסה לשדר שלווה והרבה ביטחון אבל הוא מוטרד מהתנהגות האוהדים לפחות כמו שהוא מוטרד מהיריבה על הדשא. אלי טביב ואלי אוחנה רוצים ניצחון כאשר המטרה של אוחנה לקבל מהבעלים את התקציב שהבטיח לחיזוק הקבוצה. התוצאה הערב, במקביל ליכולת של הקבוצה, עשויה להכריע רבות איך יראה הסגל של הקבוצה אחרי חלון ההעברות בינואר. שני המאמנים, בן זקן וקרויף רוצים לנצח אבל בעיקר לא להפסיד.

המשחק הערב יהיה בעיקר טקטי ועשוי להיות מוכרע מטעות של אחת ההגנות. בוריס קליימן, שוער בית״ר ירושלים, לא ישחק הערב נגד מכבי תל אביב. אחרי שהצוות הרפואי המליץ שקליימן ינוח, השוער הפעיל לחץ גדול כדי לשחק. הנטייה של בני בן זקן ואלי טביב הייתה לאפשר לקליימן לשחק אבל המסר הברור של הצוות הרפואי היה כי מצבו עלול להחמיר אם ישחק גרמה לצוות המקצועי במועדון להחליט כי שוער המשנה סתיו שושן יפתח בהרכב. למרות שהמאמן והשחקנים חיזקו את השוער המחליף ואמרו בתקשורת כי כולם סומכים על השוער הצעיר ובטוחים כי הוא יעשה את העבודה, בן זקן והשחקנים מאוד מוטרדים מהעובדה שהשוער הצעיר ישחק במשחק כל כך גדול עם 30 אלף אוהדים ביציעים.

הפסד במשחק הבכורה למכבי תל אביב. צילום: האצר הרשמי של מכבי תל אביב
בסיבוב הראשון היו אלה הירושלמים שחגגו. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב

 

במועדון זוכרים את המשחק הראשון של בן זקן נגד בני סכנין כאשר טביב קיבל החלטה להדיח את קליימן ולשחק עם שושן הצעיר ובמשחק הזה בית״ר הושפלה בחוץ ובן זקן בהופעת הבכורה על הקווים נאלץ לקבל את ההחלטה של הבעלים. טביב מעריך את שושן הצעיר וחלק מהמאבק שלו נגד שרון מימר היה התנגדותו של המאמן לתת לשושן לשחק במשחקי גביע הטוטו ומשחקי ידידות כדי לצבור ניסיון. החשש הגדול של בני בן זקן וטביב הוא ששושן הצעיר והמוכשר עדיין לא מתאים מבחינה מנטלית לעמוד בלחצים מהסוג של המשחקים הללו במיוחד לעיני קהל רב. ברגע שנפלה ההחלטה כי שושן יהיה בהרכב הראשון, המאמן והשחקנים הבכירים בראשות איתי שכטר עודדו אותו ואמרו לו כי הם סומכים עליו ובטוחים שהוא ייעשה את העבודה.

העובדה שקליימן לא ישחק רק מחזקת את תכנית המשחק של בן זקן לשחק במערך נסוג. המאמן שסופג מהאוהדים ביקורת על היכולת הבינונית של הקבוצה והמערך ההגנתי היחסית, יכול לקבל כעת חיזוק לסגנון המשחק הזהיר הערב בעקבות חסרונו של השוער הראשון. המאמן וטביב קיימו שיחה בנוגע להרכב ותכנית המשחק כשהמגמה היא לשחק עם שלושה קשרים אחוריים וחלוץ בודד.

כמו בן זקן, גם ג׳ורדי קרויף מתכנן משחק זהיר עם קישור אחורי מתוגבר. מאמן מכבי תל אביב, שחשש שהאלופה תפתח פער דו ספרתי בסיום המחזור ה-14, מרוצה מהאפשרות שבסיום המחזור הפער מהאלופה יכול להיות רק 4 נקודות. במקביל המאמן ההולנדי חושש מהפסד הערב מה שעשוי להחזיר את הקבוצה לאחור אחרי חגיגות הזכייה בגביע הטוטו. קרויף רוצה במשחק החשוב הערב בטדי את שרן ייני בהרכב למרות שהשחקן היה פצוע ואינו בכושר טוב העונה. מבחינת קרויף, ייני שחקן חכם, אחראי, והמנהיגות שלו על המגרש חשובה למאמן גם על חשבון היכולת הבינונית שלו העונה. ייני עשוי לפתוח כבלם נוסף או מגן. אופיר דוידזאדה לא יפתח בגלל פציעה, מה שמוסיף ללחץ של הצהובים.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20