בראיון שהעניק לערוץ 7, מספק יונתן יעקובוביץ', הממונה על ההסברה ב'מרכז למדיניות הגירה ישראלית' תשובות מוחצות לטענות השקריות מאחורי קמפיין השארת המסתננים בישראל.

אל מול הטענה המרכזית הקובעת כי המסתננים שיורחקו יישלחו אל מותם או לפחות יהיו חשופים לעינויים, מבהיר יעקובוביץ' כי "אף אחד לא נשלח למוות או לעינויים". והוא מסביר "מדובר בשליחת אנשים לרואנדה ואוגנדה שהוגדרו על ידי נציבות הפליטים של האו"ם כבעלות מדיניות פליטים מהמתקדמות בעולם".

"ארגונים מסוימים טוענים שהמסתננים לא מקבלים מעמד רשמי ולכן לטענתם הם נאלצים להגיע לאירופה, כאילו זו האפשרות היחידה, ושם יש עדויות על סכנות שנשקפות להם. צריך לקחת את העדויות בעירבון מוגבל, אבל גם אם נראה את זאת כאמת צריך לזכור שהאפשרות הזו נבדקה על ידי ביהמ"ש המחוזי והעליון בהליך של שנתיים, ושני בתי המשפט קבעו שאותם ארגונים לא הצליחו להוכיח שנשקפת סכנה ושההסכמים עומדים בקריטריון של המשפט הישראלי והמשפט הבינלאומי".

"אמנם בית המשפט העליון הביע אי נחת מסוימת מהחשאיות של ההסכמים ובכל זאת הנשיאה נאור והשופטים קבעו פה אחד שאין מניעה ומי שרוצה יכול להישאר באותן מדינות. הם אפילו ביקרו את מידת האמינות של הראיות בצעד די חסר תקדים. השופטים בבית המשפט המחוזי קבעו שחלק מהראיות אינן אמינות ומגמתיות. השופטת קבעה שחלק מהראיות מגמתיות ושלמסתננים יש אינטרס לספר שנאלצו להמשיך בעל כורחם מאותן מדינות הלאה כדי לזכות במעמד".

האחריות של ישראל פוקעת כלפי מי שבוחר לעזוב את המדינה השלישית לאירופה. צילום: פלאש 90

 

הוא ממשיך ומספר כי "הנשיאה נאור קבעה גם עיקרון שהוא די מובן מאליו, שמרגע שאותו אדם יכול להישאר באותה מדינה בטוחה שישראל העבירה אותו אליה, פוקעת האחריות של ישראל אם הוא בוחר לנסות להגיע לאירופה. אנחנו לא חולקים שיש מי שבוחרים להגיע לאירופה אבל זו לא יכולה להיות אחריותה של ישראל. חשוב להבין שמי שרוצה להישאר באותן מדינות יכול לעשות זאת".

עוד מדגיש יעקובוביץ', כי "מתוך כ-20 אלף מסתננים שעזבו מחצית חזרו לאריתראה וסודן, מה שמפריך את הטיעונים שנשקפת להם סכנה. חלק לא מבוטל חזרו לארצותיהם". הוא גם משיב לטענות נגד חשאיות ההסכמים בין ישראל לרואנדה ואודנה ואומר כי "בעוד הארגונים מבקרים את החשאיות הם מבקשים מאיתנו להאמין להם על סמך דו"חות של 19-20 תצהירים של מסתננים שרובם חסויים ובעילום שם. ביהמ"ש עמד על האינטרס של מוסרי התצהירים והם מבקשים שנעדיף את הגרסה הזו על פני גרסת כל מנגנוני החוק הישראליים".

כידוע, מבצע ההרחקה שיצא לדרך נוגע לגברים רווקים בלבד מעל גיל 18, ולא להורים לילדים או נשים, כפי שנטען על ידי הארגונים המתנגדים. מי שיורחק, כך נקבע, הוא רק מי שבקשתו למקלט נדחתה על ידי המדינה. יעקובוביץ' מסביר כי קיימת "קבוצה נוספת של 6000 איש שהגישו בקשות מקלט ועדיין לא נענו", קבוצה שלא תורחק גם היא. "מדובר במהלך שהוא לפנים משורת הדין כי נשיאת העליון, השופטת נאור, אמרה שאפשר גם פליט מוכר להעביר, אבל לפנים משורת הדין ממתינים עם צו ההרחקה עד שהבקשה תיבדק", הוא קובע.

"אף אחד לא נשלח למוות". הפגנת מסתננים מול שגרירות רואנדה. צילום: פעילי החזית לשחרור דרום תל אביב

 

לבסוף, אומר יעקובוביץ' כי לקמפיין השקרי להשארת המסתננים יש השלכות חמורות, "גם אם בישראל זה לא משפיע על דעת הקהל, אנחנו רואים נזק משמעותי בקרב הקהילות היהודיות בארה"ב. גורמים פונים בתחינה שלא נהיה אכזריים כל כך. הנזק שלנו בעיני יהדות ארה"ב, גם התומכים בישראל, הוא נזק עצום".

המרכז למדיניות הגירה ישראלית (איתן) היא עמותה שמטרתה לקדם מדיניות הגירה רשמית שתעוגן בחקיקה ובנהלים מסודרים וכן אכיפה של החוקים הקיימים – החל מריבונות המדינה על גבולותיה ועד לחוקי העזר העירוניים.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20