לרגל 120 שנה לקונגרס הציוני, נערך השבוע במרכז דהאן, למורשת יהדות המזרח כנס שעסק בפעילות הציונית בארצות ערב והמזרח. בכנס השתתפו צעירים רבים ובני תנועות נוער. "כדי לייצג את מדינת ישראל, צריכים בני הנוער שלנו לדעת את ההיסטוריה במלואה" אמרה רחל עמרני, מנהלת בית הספר לשגרירים צעירים בפתח תקווה.

היום (ג') נערך במרכז דהאן, למורשת יהדות ערב, כנס העוסק בפעילות הציונית בארצות ערב והמזרח. בכנס ניתן היה לראות צעירים רבים שבאו ללמוד על נושא שרובם לא מודעים לו, התרומה של יהודי מדינות ערב למפעל הציוני.

שמעון אוחיון ואברהם דובדבני
שמעון אוחיון ואברהם דובדבני. צילום: פלג לוי

"עלינו לדעת ולהכיר את ההיסטוריה של יהודי מדינות ערב שהם חלק גדול מעם ישראל" אמר דוד ניוולט, תלמיד כיתה ה' בביה"ס לשגרירים והוסיף "כדי שנתחבר לכולם, אנחנו צריכים לשמוע את הסיפורים. לאחרונה למדנו על יוסף בצרי שהיה מעודד את העלייה לארץ ישראל במדינות ערב"

את הכנס כיבדו בנכוחותם מר אברהם דובדבני, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, פרופ' דניאל הרשקוביץ, נשיא אוניברסיטת בר אילן ועוד חוקרים ומכובדים רבים. "במסגרת ציון 120 שנה לקונגרס הציוני, ישנה חשיבות רבה שיכירו את התרומה הכבירה של יהודי מדינות ערב לפעילות הציונית. כולם מכירים את פעילותו של הרצל, אך מי מכיר את ההתכתבות בנושא המפעל הציוני, בין יהודי צפון אפריקה לבין הרצל?" אמר דובדבני.
בכנס, הוזכרה פעילותם של תנועות הנוער היהודיות במדינות ערב "הגענו לכנס החשוב היום במרכז דהאן במועד המרגש הזה – 120 שנה לקונגרס הציוני, מתוך אחריות שלנו כתנועת הנוער העובד והלומד להמשיך ולספר את הסיפור המופלא של הציונות בארצות ערב והאיסלאם ובפרט את הסיפור המיוחד של תנועות הנוער בארצות אלו ולחנך דורות של חניכים ומדריכים על חלקן הגדול בהגשמת הציונות" אמר עמיר עמר ממרכז הנוער העובד והלומד.

ד"ר שמעון אוחיון, מנהל מרכז דהאן אמר "סיפור המפעל הציוני, בלי הפרקים של הציונות בארצות המזרח דומה לפאזל המלא חורים. היום אנחנו מתקנים את העוול ההיסטורי בלימוד תרומת יהדות ערב והמזרח לפעילות הציונית. פעילות ענפה שכללה אגודות ציוניות, לימוד השפה העברית, תנועות נוער ועליות בלתי ליגאליות לישראל".

אלעד שור

אלעד שור