הבוקר (ג') נערך דיון מיוחד בוועדת הפנים של הכנסת בנושא, "בחינת התנהלות המשטרה בחקירות ראש הממשלה", בהשתתפות מפכ"ל המשטרה, רוני אלשייך. יו"ר הוועדה, יואב קיש, הודיע על כינוס הישיבה לאחר התבטאויותיו של המפכ"ל בתכנית "עובדה".

אלשיך וקיש צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מיד עם פתיחת הישיבה, התפרצה מהומה, ויו"ר הוועדה קיש מיהר להוציא את לאה פדידה, יוסי יונה ומיקי רוזנטל מהמחנה הציוני, ואת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת. הח"כים קראו קריאות: "שיבוש חקירה", "ביזיון" ן"אתה לא נחמד". קיש ציין כי כבר הוגשה תלונה בעקבות דבריו של אלשיך והדיון נועד לבדוק האם הריאיון כלל הדלפות מהחקירה.

אלשיך: "ב'עובדה' לא בוצעה מניפולציה לדבריי"

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך השיב לטענות נגדו ואמר: "אני חושב שראוי שהציבור ישמע מה עושה המשטרה עבורו בתחומים שונים. עשיה נרחבת שככל שאנחנו מתאמצים להנגיש אותה לציבור: מה שאנחנו שומעים זה חקירות רה"מ. מה לעשות, לא אני ערכתי את הריאיון. אני מצר על כך שהתראיינתי כי אין לי פריבילגיה להישאר מאחורי הקלעים. אני מצר על כך שהדברים שעוסקים במשטרה לא נכנסו לריאיון".

"היות והמשטרה מואשמת מעל כל במה מהדלפות מחקירות. מבחינתי זו במה לתת שיעור קצר בחקירות ולהסביר מה עושה המשטרה. חלק גדול בציבור לא יודע איך מתנהלת חקירה ומאיפה מגיעות הדלפות".

לדברי המפכ"ל, "הנחקרים משוחחים בינינם באמצעות התקשורת כי אסור להם לדבר ולכן באמצעות עורכי הדין הם מעבירים מסרים. שימו לב מתי יש תמונה של עו"ד בעיתון ותבינו מה האינטרס שלו".

בתשובה לשאלת יו"ר הוועדה קיש, אם כשל בראיון, השיב אלשיך כי "זה פוגע באמון הציבור ולא הגון. אני הכרזתי מלחמה על ההדלפות. ניתקנו את קציני המשטרה מקשר ישיר עם התקשורת. מעולם לא פגשתי איש תקשורת ב-4 עיניים ללא דובר. מעולם לא שוחחתי עם איש תקשורת כשאין דובר על הקו. אנחנו קןראים לזה "איסור ייחוד עם עיתונאי". כל שוטר שנכנס למשטרה נבדק כדי לשמור על נורמות".

"אין ארגון במערכת אכיפת החוק שעשה 5 אחוז ממה שעשינו עדי להגן על טוהר החקירות", אמר אלשיך והוסיף תיקון בנוגע לדיווחים על המלצות המשטרה: "המשטרה אינה ממליצה. היא מגישה סיכומי חקירה. אנחנו מקפידים על המונח הזה".

אלשיך. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

"התזמון של הוצאת ההמלצות היה בתיאום מוחלט עם פרקליט המדינה והיועמ"ש. הסיכום שהופץ עבר את עיניה של הפרקליטה המלווה. רק לאחר שאור חזר אל שולחננו והופץ.לתקשורת. בבקשה תדייקו בדברים", ביקש המפכ"ל.

"אני לא אחראי מה אומרים בתקשורת. בריאיון ל'עובדה' לא הוספתי מילה אחת שלא אמרתי לפני שנה. לפני שנה אולי הסנסורים היו רגישים. המשטרה לא נוהגת לעדכן על מודיעין או חקירות צפויות. לכן לא אתייחס לזה. ככל שאתם שואלים אותי האם משהו נחקר אז אני צריך להדליף לכם. צפו בריאיון מתחילתו ועד סופו".

עוד אמר אלשיך כי "אין חקירה שמתנהלת עם איזונים ובלמים יותר מחקירת איש ציבור. הסיטואציה שחקירה מזדהמת בגלל גחמה של מישהו לא קיימת. זה לא שמישהו עושה משהו ובעוד 3 חודשים ניפגש. אנחנו נמצאים במערכת מאוזנת. מגלה את כל הרגישות בעולם. בתוצאה  הזו היכולת לזהם חקירה קטנה".

אלשיך תקף את המבקרים אותו מימין ואמר: "יכולים להכפיש את המפכ"ל ולכתוב שהוא שמאלני קיצוני. וממומן על ידי הקרן. אשתי התקשרה אליי ושאלה איפה הכסף".

בתשובה לשאלה אם הראיון זיהם את החקירה בפרשת הצוללות, ענה: "נאמר לפחות חודשיים שלושה לפני. לא יכול להיות מצב בתיק כמו תיק הצוללות שלא תישמע גרסה של כל המעורבים בעסקה. לכן שנשאלנו האם ייתן עדות אז עניתי. זה לא אומר שהוא חשוד. זה אומר שרה"מ ייתן עדות. לא יכולה להיגמר חקירה כאשר כל המעורבים בקבלת החלטות לא ימסרו את גרסתם".

 סמוטריץ': הראיון – תאונת דרכים

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) תקף את המפכ"ל ואמר: "הריאיון הזה היה אמור להיגמר בדקה הראשונה. הוא היה תאונת דרכים קשה. אתה לא יכול לחלק ציונים לראש הממשלה. בכלל – כל ההתנהלות של המשטרה שערורייתית. אתם לא יכולים להתנהל כמו פוליטיקאים או סלבריטאים".

סמוטריץ: "הראיון היה צריך להיגמר בדקה הראשונה"

ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) אמרה ליו"ר קיש כי הוא "עושה שימוש ציני ולא ראוי בכוח שלך. כשאתה מכנס דיון וברגע האחרון משנה את השם שלו אין לזה אלא מסר אחד – אתה בוועדה הזאת ערב פרסום ההמלצות כשאתה חבר בליכוד ומקורב לרה"מ מנסה להלך אימים גם על המשטרה, על מערכת אכיפת החוק וזה בנוסף למסע דה לגיטימציה ארוך". סוויד פנתה למפכ"ל ואמרה לו כי "הדברים שאמרת צריכים לטלטל את כולנו, שמתבצעים מעקבים על חוקרי המשטרה וטמנסים להלך עליהם אימים ולשבש את החקירה".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): "קו ישיר עובר דרך יוזמי הדיון שאולי היה לו מקום. רק מי שמחבר את חקירת השדטרה לרצח רבין, למי שיכול ליזום דיון על אמירה של מפכ"ל בריאיון טלוויזיה".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה): :למה הריאיון הזה ניתן? אם זה נכון צריך לחקור את זה. אם זה לא נכון למה המפכ"ל אמר דבר לא נכון? לאיזה צורך המפכ"ל אמר את זה לציבור".

זהר: "התנהלות המשטרה – לא מקצועית"

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד): "לתחושתי ולתחושת לחלק גדול מהציבור, התנהלות המשטרה בפרשת חקירות רה"מ לא מקצועית, לא אובייקטיבית ולא תקינה. חשוב לי להבהיר שמשטרת ישראל עושה עבודתה נאמנה בנושא אכיפת החוק והסדר אולם כשיש חקירת נבחרים ומפורסמים המשטרה כושלת: החקירות שלהם מודלפות כמעט תמיד לכלי התקשורת. לתחושתי יש שיתוף פעולה מדאיג מאוד בין התקשורת למשטרה. המפכ"ל עצמו אמר שישנם גורמים שפעלו נגד החוקרים ורמז שהם מטעם רה"מ. הדברים חמורים ומדאיגים כיוון שהם הופכים את החקירות ללא אובייקטיביות ולמצב שהחוקרים לא מסוגלים להמשיך ולחקור ללא משוא פנים אם אלה טענותיהם. יש אינספור דוגמאות שהמשטרה פירסמה המלצות בקול תרועה רמה אך הן הסתיימו בקול ענות חלושה. הגיעה העת להקים ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את התנהלות המשטרה בתיקי אנשים מפורסמים ונבחרי ציבור"

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת): "היו צריכים לזמן את המפכ"ל לדיון אחרי שהוא כינה את אבו אלקיעאן מחבל. אני לא אסלח לכם שדחפתם אותי לצד שמגונן על רוני אלשיך. המניעים לקיום הדיון, למרות שהוא לגיטימי, הם כדי לרפות את ידי המשטרה מהחקירות"

 

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי