בעקבות הודאת שב"ס על חשיפת ערוץ 20: בכיר בשב"ס אומר כי "המערכת מטולטלת. לא האמנו שהידיעה הזאת נכונה. בדיקה ראשונית העלתה כי לצערנו הסיפור הזה נכון. על כן הוחלט להורות בפתיחת חקירה פלילית נגד המעורבים בפרשה". דובר שב"ס אסף ליברטי אמר לחדשות 20 כי נציבת שב"ס הורתה להדק את הטיפול והתמיכה בסוהרות שיש חשש שנפגעו.

כמו כן, הורתה הנציבה מיידית להדק את הטיפול והתמיכה בסוהרות שיש חשש שנפגעו. כזכור, בעקבות חשיפת חדשות 20 מונה חוקר לבדיקת הטרדות מיניות כלפי סוהרות שב"ס בידי מחבלים בבתי הסוהר. נציבת שב"ס, עופרה קלינגר, מינתה קצין בודק בדרגת גונדר משנה לבדיקת השלכות האירוע.

שירות בתי הסוהר. אילוסטרציה. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

 

המשטרה חקרה את עטטאלה מוחמד, אסיר פת"ח שנשפט למאסר עולם ול-15 שנים נוספות המרצה את עונשו מאז שנת 2003. מוחמד הוחזר לכלא גלבוע אחרי גלות קצרה בכלא אחר.

כזכור, שלשום נחשפה הפרשה החמורה של הטרדה מינית של סוהרות בכלא גלבוע.  מעדויות שהגיעו עולה כי אסיר בטחוני דרש מקצין המודיעין של הכלא להעביר סוהרות מהאגף הפלילי לאגף הביטחוני על פי מראן החיצוני. על פי העדויות הסוהרים נענו לו כדי לשמור על השקט בכלא.

י', סוהרת באחד ממתקני הכליאה של שב"ס וסוהרת נוספת סיפרו למקורביהן כי קצין המודיעין בכלא הכריח אותן לעבור מאגף פלילי לאגף של המחבלים לאחר שאחד ממנהיגי המחבלים בכלא הבחין בהן וביקש אותן וכל זאת לכאורה על מנת לרצות את המחבלים ולשמור על שקט תעשייתי.

כך סיפרה י', על מה שקרה לה לאחד ממקורביה: "האסיר הביטחוני ראה אותי ואמר לי בואי תעבדי באגף שלי, עניתי לו: ממש לא. יום אחד מפקד המשמרת שלי אמר לי שקצין המודיעין דרש שאעבור לעבוד באגף של האסיר. אמרתי לו שאני לא רוצה. המפקד ענה לי, 'דרשו אותך שם'. בהתחלה סירבתי להיכנס, זה אסיר שעושים לו הרבה כבוד בכלא, כולם משום מה דופקים לו חשבון".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי