מאז החלו הקרבות בסוריה לפני 6 שנים, קלטה ישראל קרוב ל-3000 פצועים סורים שפונו לבתי חולים בצפת, בנהריה וחלק קטן מהם לבית החולים רמב"ם. מנתונים שהגיעו לערוץ 20, נחשפים המספרים מאחורי הפינוי, האישפוזים והחשבון המלא של הסיוע ההומניטארי.

כוח צה"ל קולט פצועים מסוריה ומפנה אותם לטיפול בישראל. צילום: דובר צה"ל
כוח צה"ל קולט פצועים מסוריה. צילום: דובר צה"ל

 

מהנתונים עולה כי מדובר בקרוב ל-50 אלף ימי אשפוז במצטבר בכלל בתי החולים, המגיעים לעלות של קרוב ל-150 מיליון שקלים. רוב הפצועים מגיעים לבתי החולים מדרגות מצב בינוני עד קשה. חלקם מוצאים את מותם בבית החולים וגופותיהם מוחזרות לסוריה. חלק מהפצועים מאושפזים לתקופות ארוכות. מי שמחזיק בשיא הוא פצוע סורי שאושפז בבית החולים זיו בצפת לתקופה של 158 ימים. חלק מהפצועים מוכנסים לחדר ניתוח במקרים מסוימים כמה פעמים.

רופא בכיר באחד מבתי החולים בצפון אומר כי "הטיפול הוא בית ספר לאורתופדיה. אנחנו מטפלים בפצועים מהמורכבים ביותר בעולם. אלו לא פציעות שגרתיות וחלק גדול מהרופאים נוסע בעולם מכנס לכנס ומרצה בנושא".

בין הטיפולים שעוברים הפצועים בתחום האורתופדיה נמנים שחזור גפיים מרוטשות, טיפול באדם שאיבד כמעט לגמרי גפה, ריסוק רגליים ועד טיפולי כוויות והדף. בסיום הטיפול נלקחים הפצועים בחזרה לגבול ישראל סוריה, הם מקבלים שקית עם תרופות להמשך טיפול ומרשם לצורך טיפול נוסף ומכתב רופא כתוב בכתב יד במידה ויגיעו בעתיד לרופא מקצועי בסוריה.

כוח צה"ל קולט פצועים מסוריה ומפנה אותם לטיפול בישראל. צילום: דובר צה"ל
הפצועים מפונים לטיפול בישראל. צילום: דובר צה"ל

 

עד לפני שלוש שנים נהגו בתי החולים להפיץ הודעות בדבר פינוי פצועים שנקלטו בבתי החולים. אולם התקשורת שהחלה לעסוק בשאלת נכונות הסיוע גרמה לזעם בקרב ראשי רשויות בגליל ומנהלי בתי חולים ומאז הוחלט שלא להפיץ יותר מידע לציבור בנושא אולם הפינוי של הפצועים מעולם לא פסק.

קצין בצה"ל סיפר בעבר כי ההחלטה לטפל בפצועים סוריים היא החלטה על בסיס הומניטארי בעל ערך רב. "אנחנו רוצים להאמין שהפצוע הסורי שמגיע לישראל ומקבל טיפול רפואי חוזר בחזרה לסוריה עם זווית אחרת על מה שהוא חשב על ישראל" אמר קצין בצה"ל שפיקד בעברו על נושא פינוי פצועים מהגבול.

לפני כחודשיים, שר הבריאות יעקב ליצמן הביע תרעומת על הנושא. "משרד הביטחון לא מעביר כסף עבור הטיפול בפליטים הסורים, אף שהתחייב לכך. זה מרחיב את גירעון בתי החולים בצפון. אם לא יוסדר התשלום, גם רטרואקטיבי, אאסור על בתי החולים לקבל מעתה פליטים לטיפול. אני אשתגע. לא יהיו יפים על חשבוני", אמר ליצמן.

 

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון