שרת המשפטים איילת שקד קיבלה היום (א') מהקואליציה אור ירוק לפתוח במאבק אכיפה נגד משפחות פוליגמיות.

יעקב ליצמן שר הבריאות ירקום תכניות שיקום לנשים שנפגעו מתופעת הפוליגמיה. כמו כן, השר ליצמן יפעל על מנת להעלות את הנושא למודעות הציבורית ויפיץ חומרי הסברה על הסכנה הבריאותית באורח חיים פוליגמי.

איילת שקד פלאש 90
איילת שקד. צילום: אוהד צוינברג, פלאש 90

בנוסף, הוחלט על הקמת צוות נרחב שיעסוק בנושא. הצוות יורכב מנציגי משרדי הממשלה הרלוונטים וכן מנציגי רשויות מקומיות רלוונטיות. בראש הצוות תעמוד מנכ"לית משרד המשפטים, בכירי במשרד האוצר, הרווחה, מנהיגים דתיים, נציגי הביטוח הלאומי ותנועות למען מעמד האישה וזכויות מיעוטים.

איילת שקד התייחסה לנושא פעם ראשונה לפני כשבוע וחצי, לאחר הפיגוע באום אל חיראן בו נרצח השוטר ארז עמדי לוי הי"ד. כזכור, הפיגוע התבצע לאחר החלטת הממשלה להרוס בתים לא חוקיים ביישוב. בתגובה, השרה שקד אמרה כי האלימות והטרור לא יעצרו את מערכת שלטון החוק. שרת המשפטים הבטיחה כי במקביל לאכיפת הבנייה הלא החוקית, הממשלה תאכוף גם הפוליגמיה. "מדינת ישראל תחיל את הריבונות בנגב ותאכוף את החוק בנגב, נאכוף את החוק גם על פוליגמיה", אמרה שקד.

יעקב ליצמן פלאש 90
שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על היוזמה. "זהו מהלך חשוב מאד, אנו אוכפים עכשיו את הבניה הבלתי חוקית, ואכיפה גם בתחום הזה היא קריטית", אמר נתניהו.

איילת שקד אמרה: "אנחנו מתקדמים צעד נוסף, במלחמה כנגד הפוליגמיה. מלבד העובדה כי ריבוי נשים היא עבירה פלילית, הרי שבמבט האנושי נשים וילדים החיים במשפחות פוליגמיות סובלים רבות המזנחה, דיכאון, אלימות פיזית ומצוקה נפשית. בנוסף, נשים החיות במשפחות פוליגמיות מיובאות ונקנות בכסף פעמים רבות מהרשות הפלשתינית על חשבונן של הנשים הבדואיות. רק זה לכשלעצמו יוצר מודעות והשתייכות פלשתינית לאומית למשפחותיהן שברשות.  לאור כל זאת, יש להתמודד עם התופעה הזו במהירות".

לדבריה, ממשלת ישראל מחויבת לנקוט בפעולה נוקשה וחד צדדית על מנת להיאבק בתופעה. "אני סבורה כי תכנית פעולה רב מערכתית, שתקדם בין היתר חינוך והסברה, העצמת נשים ועוד ותתלווה להחמרת הענישה בתופעה תהיה מקיפה דיו ונכונה להתמודדות עם התופעה ושבקרוב נראה את פירות עמלינו", אמרה שקד.

 

 

אלעד שור

אלעד שור