מאות קשישים מוגדרים בכל שנה כנעדרים ע"י משטרת ישראל שעושה את מאמציה כדי לאתרם ולהחזירם בשלום למשפחתם. מה שעשוי לספק סיוע בכך, הוא מיזם צמיד אלקטרוני לאיתור חולי דימנציה תפקודיים בעלי פוטנציאל היעדרות שהשיקו היום המשרד לביטחון הפנים, המשרד לשוויון חברתי ומשטרת ישראל במכון האלצהיימר בתל השומר.

השרים ארדן וגמליאל באירוע השקת הצמיד

 

על פי תוכנית המיזם, בשלב ראשוני, ייוצא פיילוט שבמסגרתו יחולקו לחולים דימנטיים 100 צמידי איתור בעלי שבב GPS, המיועדים לענידה על היד כצמיד או על הצוואר כתליון. הצמיד מיוצר מחומר לחיץ ונוח ללבישה ומשמש כמשדר מיקום במקרה של דיווח על היעדרות וגם מדווח באופן אוטומטי על יציאה מ"מרחב בטוח" שהוגדר מראש על ידי האפוטרופוס של החולה.

עלות החיפושים אחר חולי אלצהיימר נעדרים – 10 מיליון שלקים מידי שנה

החברה שנבחרה להפעיל את הפיילוט היא חברת 'עמישב', המתמחה בפתרונות אבטחה. על פי נתוני המרכז הרפואי הישראלי לאלצהיימר, בישראל חיים כיום כ-50,000 חולים דנמטיים. מידי שנה, כך על פי המשטרה, מוגשות כאלף תלונות על היעדרות של קשישים חולי דימנציה. מעבר למציאות מסכנת החיים של קשיש דמנטיבי המסתובב ללא פיקוח, מאמצי האיתור של אותם קשישים כרוכים בהקצאת משאבי כוח אדם משטרתי גדולים ובעלויות רבות וכך לדוגמה עלות שעת טיסה של מסוק משטרתי מוערכת בכ-3,000 שקלים ומדי שנה נקראת יחידת המסוקים לטפל בכשלושים אירועי חיפוש נעדרים. על פי נתוני המשטרה, מדובר במאות אירועי היעדרות שהמשטרה מטפלת בהם מדינה שנה שעלותם 10 מיליון שלקים לפחות.

"הצמיד יסייע להצלת חיים"

לדברי השר לביטחון פנים גלעד ארדן, "זהו פרויקט מציל חיים שיזמנו, השרה גמליאל ואני, לאחר שנחשפנו למימדי התופעה הכואבת. המדיניות שלי היא לפעול קודם כל להגנת האוכלוסיות הנזקקות, לסיוע והגנה של המשטרה וכמובן שהקשישים הם בראש סדר העדיפות שלנו".

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, הממונה על אגף אזרחים ותיקים ועל המטה הלאומי ישראל דיגיטלית, אמרה כי "המיזם הוא ביטוי נוסף לחזון המשרד לשוויון חברתי החותר לבסס את ישראל כמעצמה דיגיטלית תוך הבטחת רווחתה של האוכלוסייה הישראלית. הצמיד האלקטרוני הוא פתרון יעיל ומתקדם למצוקה קשה של קשישים רבים ומשפחותיהם, ובטוחני כי יסייע להצלת חיים. לאחר שלב הפיילוט, נרחיב את השימוש בטכנולוגיה לכלל הקשישים הדמנטיים".

"יחסוך למשפחות סבל וכאב רב"

מפקד היחידה למניעה מצבית, נצ"מ עופר מסינג, הוסיף כי "במהלך כל ימות השנה פועלת המשטרה רבות לאיתור נעדרים חולי אלצהיימר שנמצאים במצבים בהם היעדרותם מהווה סכנה ממשית לחייהם". לדבריו, "ייעול הליך האיתור ובחלק רב מן המקרים אף מניעתו, יעזרו לנו בצורה הטובה ביותר לדאוג לשלומם וביטחונם של החולים ולחסוך למשפחותיהם סבל וכאב רב".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20