סניף של רשת המרכולים AM:PM בת"א. צילום: פלאש 90
סניף של רשת המרכולים AM:PM בת"א. צילום: פלאש 90

הממשלה אישרה היום (א') בישיבת את חוק המרכולים אותו יזם שר הפנים אריה דרעי. ההצעה עברה לאישור ועדת שרים לחקיקה ולא ניתן להגיש עליה ערר מתוך הממשלה.

במפלגת "ישראל ביתנו" חזרו על התנגדותם הנחרצת להצעת החוק, השר יואב גלנט (כולנו) נמנע ונימק כי כל רשות צריכה להחליט על הנושא בעצמה.

עפ"י ההצעה, כל חוק עזר עירוני חדש העוסק בפתיחת חנויות או מרכזי בילוי בשבת יחייב את אישור שר הפנים. בחודש שעבר פסק בג"ץ לטובת עיריית ת"א בנוגע לדיון על חוק העזר העירוני שלה המתיר פתיחת מרכולים בשבתות בעיר. דרעי יצר פשרה לפיה הממשלה תכיל את חוק העזר בת"א, אך תמנע למעשה שינוי בערים נוספות.

קודם להצבעה הביע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תמיכה בדרעי ואמר: "מאמין שעם כל הקשיים כל שרי הממשלה יתאחדו כדי לעזור להעביר את הרפורמה החשובה הזאת. אנחנו בעידן שיש הקלות לעסקים". השר אביגדור ליברמן אמר כי "רות המואביה לא הייתה עוברת גיור היום". חברתו לסיעה, השרה סופר לנדבר, אמרה: "לא נסכים שמיעוט קטן ישלוט לנו על החיים".

יו״ר סיעת ישראל ביתנו, ח״כ רוברט אילטוב, אמר לאחר אישור ההצעה: "מדובר פה בהפרה בוטה של הסטטוס קוו ופגיעה בציבור החילוני המהווה רוב במדינת ישראל. כפי שהודעתי בשבוע שעבר, סיעת 'ישראל ביתנו' תתנגד לחוק במידה ויעלה להצבעה במליאה והשרה סופה לנדבר תצא מהמליאה בזמן ההצבעה".

 יו"ר 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד, צייץ בטוויטר: "‏חוק המרכולים עבר בממשלה. עוד חוק מעליב של כפייה דתית בחסות הדיל הפוליטי של נתניהו עם החרדים. שוב מייצרים פילוג במקום דיון אמיתי על השבת הישראלית, ניאבק בחוק בכל הכוח".
כזכור, בשבוע שעבר בוטלה ישיבת ראשי הקואליציה על רקע פיצוץ משבר עבודות הרכבת בשבת  אשר הוביל להתפטרות שר הבריאות יעקב ליצמן. בפשרה שהושגה בקואליציה הוסכם כי יקודם חוק המרכולים וחוק נוסף לפיו תנועת הרכבות בימי חול לא תפגע, ויתאפשר לשר העבודה והרווחה להתחשב בשורה של שיקולים ובהם שיקולי בטיחות, מסורת ישראל, רווחת העובד, מידת הפגיעה במרחב הציבורי וכו'.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20